Podle studie Evropské komise připadalo před zavedením opatření na každého Čecha v průměru 300 tašek ročně. Do konce roku se má spotřeba snížit na 90 kusů.
Evropané budou muset výrazně omezit používání lehkých igelitových tašek. Ve Štrasburku to dnes schválili europoslanci, kteří se na tom už dříve dohodli s členskými státy unie. Cílem je zabránit dalšímu hromadění milionů tun plastového odpadu v přírodě. Česko podle dřívějších vyjádření diplomatů nejspíše igelitky po roce 2018 zpoplatní.
V Evropě by mělo ubýt plastových tašek. Ročně se jich v Evropské unii použije na 100 miliard. Na každého občana jich tak připadá 200. Mezi jednotlivými členskými státy jsou ale obrovské rozdíly. Zatímco Dán ročně použije pouhé čtyři igelitky, třeba Slovák 466. Unie proto navrhla legislativu, která by měla nezodpovědné země donutit jednat. Do pěti let by tak spotřeba igelitových tašek, které zatěžují životní prostředí, měla klesnout o 80 procent.
Svět si už neví rady, co s použitými plastovými taškami a sáčky. Evropská komise proto uvažuje o tom, že na běžné plastové výrobky uvalí speciální daň.
Minimálně pět pencí, v přepočtu korunu padesát, zaplatí lidé v Severním Irsku za tašku na jedno použití. Nová daň se týká jak igelitových, tak papírových obalů. Severoirská vláda doufá, že nový poplatek bude mít ekologický i ekonomický přínos.