igelitové tašky

igelitové tašky v textech na iROZHLASU

Papírová, nebo plastová taška? Ani jedna není výhra, když se nepoužívá opakovaně, říká děkan VŠCHT

| dp |Zprávy z domova

Blíží se konec igelitových tašek zdarma v obchodech. Poslanci schválili novelu zákona o obalech, která nařizuje igelitky zpoplatnit. Ještě dál ale jde řetězec Lidl. Už od března neprodává žádné jednorázové igelitky. Nákup si tak zákazníci můžou odnést třeba v těch papírových. Jsou ale papírové tašky ekologičtější než ty plastové? Podle děkana Fakulty technologie ochrany prostředí Vysoké školy chemicko-technologické v Praze Vladimíra Kočího jednoznačná odpověď neexistuje.

|Ondřej Houska, kap |Zprávy ze světa

Země EU se definitivně dohodly na výrazném omezení spotřeby igelitových sáčků

Evropané výrazně sníží spotřebu igelitových tašek a sáčků. Na schůzce v Bruselu se na tom definitivně dohodli ministři životního prostředí zemí Evropské unie. Evropané podle odhadů každoročně vyprodukují přes 20 milionů tun plastového odpadu. Země unie si teď budou moci vybrat jeden ze dvou způsobů, jakým spotřebu sáčků sníží.

|Květa Moravcová, Ondřej Houska, Ondřej Bouda, Martin Hromádka |Zprávy ze světa

Česko čeká boj s igelitovými sáčky, Brusel chce snížit jejich podíl v odpadu

Evropané musejí omezit používání igelitových pytlíků na jedno použití. Myslí si to Evropská komise, která dnes navrhla kroky, jak toho dosáhnout. Každá členská země by si podle Bruselu měla vybrat z několika možností. Na sáčky může uvalit zvláštní daň nebo je třeba úplně zakázat.