imigrační politika

| ČTK |Zprávy ze světa

'Vydáme nový dekret, který ochrání naše obyvatele.' Trump ohlásil další exekutivní příkaz

Americký prezident Donald Trump na čtvrteční tiskové konferenci ohlásil přípravu nového migračního dekretu nahrazujícího ten původní, který předběžně zablokoval federální soud. Trump novinářům sdělil, že nové exekutivní nařízení chce podepsat příští týden. O tom, že se chystají nová migrační omezení, informovalo také ministerstvo spravedlnosti, které již nestojí o to, aby odvolací soud přehodnotil své rozhodnutí, které ponechalo zmrazení původního dekretu v platnosti.

|Lenka Kabrhelová |Zprávy ze světa

Odvolací soud versus Trump 3:0. Imigrační zákaz zůstává pozastavený

Americký odvolací soud odmítnul obnovit imigrační zákaz prezidenta Donalda Trumpa. Tříčlenný senát tak podpořil rozhodnutí nižšího soudu, který opatření před týdnem zablokoval. Trump v první reakci na Twitteru uvedl, že v sázce je národní bezpečnost. Prezidentovo nařízení zakazuje vstup do Spojených států uprchlíkům a obyvatelům sedmi převážně muslimských států.

|Ondřej Himmer |Zprávy ze světa

'Opozice patří k demokracii.' Merkelová vyzvala Turecko k ochraně demokratických svobod

Německá kancléřka Angela Merkelová varovala v Ankaře před omezováním demokracie. Kritizovala tak plánované posílení prezidentských pravomocí i tvrdý postup tureckých úřadů vůči opozici a lidem podezřelým z účasti na červencovém pokusu o puč. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou napjaté. Politička se v Ankaře sešla s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a setkala se i se zástupci opozičních stran.

|Jiří Hošek |Zprávy ze světa

Podnikaví Bulhaři už dávno svou vlast opustili, reaguje na imigrační politiku Británie bulharský lékař

Téměř každý týden přichází londýnská vláda s novým plánem na další zpřísnění své imigrační politiky. Časově se kroky kryjí s démonizovaným otevřením britského pracovního trhu pro občany Rumunska a Bulharska. Jejich mohutný příliv na Britské ostrovy se zatím nekoná. Navíc Rumuni a Bulhaři, kteří chtěli v Británii pracovat, už ve Spojeném království dávno jsou.

|Jiří Hošek |Zprávy ze světa

Přísná britská imigrační pravidla mají na svědomí i řadu rozdělených rodin

Ve Spojeném království se veřejnost i média bouří proti imigrační pravidlům, která brání slučování rodin. Manželé a manželky britských státních příslušníků totiž nemají šanci získat víza a povolení k pobytu, pokud jejich partner nevydělá ročně 18 600 liber. Další sporné překážky pak stojí v cestě párům, které by do Británie chtěly přestěhovat své rodiče.

|Klára Stejskalová, Katka Brezovská |Zprávy ze světa

Německé imigrační zákony porušují lidská práva, říká turecký prezident Gül

Letos je tomu přesně 50 let, kdy Německo přijalo první ‘gastarbeitry‘ z Turecka. Dnes žije v Německu kolem tří milionů lidí s tureckými kořeny. Jejich postavení, debaty kolem jazyka i náboženství jsou častým důvodem sporu mezi německými a tureckými představiteli. Podobně je tomu i při současné návštěvě tureckého prezidenta Abdullaha Güla.

|Kateřina Procházková |Zprávy z domova

Smíšené páry musí často trávit svatební cestu na úřadech

Dokážete vyjmenovat kosmetické přípravky, které používá vaše manželka? Jakými chorobami trpěl váš muž v dětství nebo jak se jmenovala jeho prababička? Jste-li cizinec nebo cizinka a provdali jste se do České republiky, tak se vás na to mohou ptát zdejší úředníci. České úřady totiž musí smíšené sňatky prozkoumat, aby se ujistily, že nejde pouze o fingovanou svatbu. Prověrky a byrokratické úkony však můžou rozdělit i dvojici, která se brala z lásky.