„Bolsonaro čelí obrovským tlakům. Spousta Brazilců, kteří ho volili, protože neměli jinou alternativu, ho už ho volit nebude,“ říká hispanistka Markéta Pilátová
V horní komoře amerického Kongresu se sice nakonec nenašla dvoutřetinová většina potřebná k odsouzení exprezidenta Donalda Trumpa v procesu impeachmentu, ale jeho problémy tím zdaleka nekončí.
McConnell prohlásil, že exprezident je morálně zodpovědný za lednový vpád svých příznivců do budovy Kongresu, ale při hlasování o ústavní žalobě proti Trumpovi se vyslovil pro jeho osvobození.
„Není žádných pochyb – žádných – o tom, že prezident Trump je v praktické i morální rovině zodpovědný za to, že vyprovokoval události 6. ledna,“ řekl šéf senátních republikánů Mitch McConnell.
„I ti, kdo byli proti usvědčení, jsou přesvědčeni, že Donald Trump je prakticky a morálně odpovědný za vyprovokování násilí v Kapitolu,“ podotkl americký prezident Joe Biden.
V pátek už proces s Trumpem dospěl až k psaným otázkám senátorů pro žalobce a obhájce. Obhajoba totiž pro svou úvodní řeč využila méně než tři hodiny, tedy asi pětkrát méně než předtím žalobci.
Obvinění Donalda Trumpa z „podněcování ke vzpouře“ je protiústavní, nepodložené a politicky motivované a žádná „vzpoura“ se 6. ledna nekonala. I takové argumenty předkládala exprezidentova obhajoba.
Přímo ke Kapitolu chodí místní na procházky s dětmi, do botanické zahrady nebo tudy vedou jejich běžecké trasy. Teď tenhle prostor střeží řetěz a samopaly ozbrojených členů národní gardy.
V řízení o impeachmentu, v němž má Senát rozhodnout, zda je exprezident Donald Trump vinen vyvoláním povstání proti Kongresu, bude v centru pozornosti možná více než Trump Republikánská strana.
Senátoři měli na programu rozpravu a následné hlasování o tom, zda takovýto postup není v rozporu s americkou ústavou. Nakonec hlasovali senátoři v poměru 56 ku 44 ve prospěch žaloby.
Senátoři Spojených států se poprvé tzv. impeachmentem hlavy státu zabývají až po odchodu obžalovaného z funkce. Na programu je hlasování o tom, zda takovýto postup není v rozporu s americkou ústavou.
Projednávání ústavní žaloby v Senátu začne v úterý. Vystoupení zástupců sněmovny a obhajoby zřejmě začnou až ve středu, přičemž obě strany budou mít k dispozici až 16 hodin čistého času.
Pro odchod Cheneyové z vlivné pozice hlasovalo 61 republikánů, proti jich bylo 145. „Nebudu se za hlasování omlouvat,“ stála si podle zdroje CNN ve středu před hlasováním Cheneyová za svým.
V americké praxi musí ústavní žalobu na hlavu státu projednat obě kongresové komory: Sněmovna reprezentantů impeachment podává a Senát v roli soudu o něm rozhoduje.
Ve čtvrtek se Trump také ve své rezidenci na Floridě poprvé od přepadení sídla Kongresu svými příznivci sešel s Kevinem McCarthym, lídrem republikánské menšiny ve sněmovně.
Senát se má začít žalobou zabývat v polovině února. Aby Trumpa odsoudil, je zapotřebí souhlasu dvou třetin přítomných senátorů. Podle republikánských senátorů je žaloba neústavní.
Donald Trump potřebuje podporu aspoň 34 senátorů, aby nebyl uznán vinným a případně pak nepřišel o možnost v budoucnu znovu kandidovat. Teď, ještě před začátkem soudu, ho podpořilo 45 republikánů.
Šéf demokratů v horní komoře Schumer v neděli prohlásil, že její projednávání bude spravedlivé, ale rychlé. Senát by mohl v případě uznání viny Trumpovi zakázat v budoucnu usilovat o veřejný úřad.
„Okamžitě se pusťme do práce,“ řekl Joe Biden za stolem v Oválné pracovně, kde jen pár hodin po přísaze podepsal 15 exekutivních příkazů – výrazně víc, než první den podepsali jeho předchůdci.
Byl útok na Kapitol vyvrcholením současné krize, nebo bude napětí v americké společnosti eskalovat? A co má Česko čekat od administrativy Joea Bidena? Odpovídá bývalý velvyslanec v ČR Norman Eisen.
Pokud se v případě druhého Trumpova impeachmentu dospěje až k dokazování, mohl by celý proces zabrat více než měsíc. To by ale znamenalo ne zrovna příjemný start pro nového prezidenta Joea Bidena.
„Hlavní dopad impeachmentu, pokud by ho Senát stvrdil, je především reputační – byla by to obrovská ostuda a definitivní korunování toho, že je Donald Trump nejhorším prezidentem americké historie.“