imunita

| ČTK |Zprávy ze světa

Informace za imunitu. Trumpův exporadce Flynn nabízí výpověď o kontaktech s Ruskem

Bývalý bezpečnostní poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Flynn je ochoten vypovídat o vazbách Trumpova blízkého okolí na Rusko výměnou za imunitu před stíháním. O Flynnově údajné nabídce Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) a vyšetřujícím komisím obou komor Kongresu informoval list The Wall Street Journal. Nabídka podle obeznámených nejmenovaných zdrojů nebyla dosud akceptována.

|Ondřej Klapal |Zprávy ze světa

Prokuratura může kvůli fotkám IS stíhat Le Penovou, europarlament ji zbavil imunity

Francouzská prezidentská kandidátka Marine Le Penová přišla o svou imunitu poslankyně Evropského parlamentu. Předsedkyně euroskeptické a protiuprchlické Národní fronty je vyšetřována, protože před dvěma lety na sociální síti Twitter sdílela obrázky masakrů páchaných takzvaným Islámským státem. Za to jí hrozí až tříleté vězení a pokuta v přepočtu dva miliony korun.

Turecký parlament schválil zrušení imunity čtvrtině poslanců

| ČTK |Zprávy ze světa

Turecký parlament schválil vládou navrhované změny ústavy, které budou znamenat zrušení imunity zhruba pro čtvrtinu poslanců. Nová pravidla postihnou přinejmenším 138 z 550 zákonodárců, vůči nimž ve sněmovně leží podněty k trestnímu stíhání. Nejvíce zasaženou stranou bude opoziční prokurdská Lidová demokratická strana (HDP), která může přijít až o 50 z 59 poslanců. Vláda a prezident Recep Tayyip Erdogan totiž zástupce HDP obviňují z podpory terorismu.

|Věra Masopustová, kov |Zprávy z domova

Sněmovna zatím o vydání Kailové k trestnímu stíhání nerozhodla, chce další informace

O vydání poslankyně ČSSD a ústecké radní Zuzany Kailové k trestnímu stíhání bude Poslanecká sněmovna hlasovat zřejmě až v červnu. Sněmovní imunitní výbor přerušil projednávání její kauzy – bude chtít od policie další informace. O Kailovou se zajímá policie v souvislosti s podezřelým projektem na vítání občánků v Ústí nad Labem, který jako městská radní odsouhlasila.

|Eva Rajlichová, Simona Bartošová, Eliška Malínská |Zprávy z domova

Wagnerová se chce kvůli výkladu imunity obrátit na Ústavní soud

Nejvyšší státní zastupitelství nejspíš zastaví stíhání exposlanců ODS. Řekl to vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. Stíhání napadli advokáti bývalých zákonodárců. Z pravomoci policie a žalobců Marka Šnajdra, Petra Tluchoře a Ivana Fuksu vyňal Nejvyšší soud. Verdikt překvapil senátorku a bývalou ústavní soudkyni Elišku Wagnerovou. Kvůli poslanecké a senátorské imunitě se chce obrátit na Ústavní soud.

|Jana Čermáková, Lucie Husárová, krw |Zprávy z domova

Senátoři nejspíš podpoří omezení imunity zákonodárců a ústavních soudců

Senát se zřejmě na druhý pokus vysloví pro zrušení doživotní imunity. Ústavní novela počítá s tím, že k trestnímu stíhání poslance nebo senátora bude nadále nutný souhlas jeho kolegů. V případě ústavních soudců rozhoduje Senát. Po zániku mandátu už by ale trestnímu stíhání politika nebo soudce nic nebránilo.