instalace

|Dominika Píhová |Zprávy ze světa

OBRAZEM: Takovou zeď si Trump nepředstavoval. Není to můj prezident, píše se na vzkazech v metru

V New Yorku se lidé rozhodli reagovat na zvolení Donalda Trumpa po svém. Týden po volbách vznikla na stěnách rušné stanice metra jakási „zeď nářků“, na které kolemjdoucí lepí vzkazy psané na barevné poznámkové papírky. Na lístcích nabízí podporu imigrantům, zesměšňují trumpův slib postavit zeď na hranici s Mexikem nebo vyzývají společnost k větší pospolitosti v těžkých časech. O nevšední umělecké instalaci píše agentura Reuters.

|Květa Moravcová, Pavel Polák, Marína Dvořáková |Zprávy z domova

Svépomocná instalace kotlů na dřevo nebo biomasu zřejmě bude zakázaná

Stát chce pokutovat kutily, kteří si budou chtít sami zprovoznit kotle nebo kamna na dřevo či biomasu. Podle novely zákona o hospodaření s energií si bude muset každý majitel tepelného zařízení na obnovitelné zdroje najmout na zprovoznění odborníka. Když si kotel, nebo kamna zapojí sám, může dostat pokutu až sto tisíc korun.

Juan Garaizabal obnovuje obrysy minulosti. V Berlíně oživil Betlémský kostel

|Klára Stejskalová, mad |Výtvarné umění

Prostřednictvím kovové konstrukce, vybavené světelnými a akustickými prvky, se snaží španělský umělec vyvolat ducha zaniklých staveb. V centru Berlína tak ožil Betlémský kostel. Až do roku 1943, kdy ho poničily bomby, byl duchovním centrem českých protestantů, kteří v německé metropoli našli azyl díky velkorysosti pruského krále Fridricha Viléma I.