institut

| ph |Zprávy z domova

Paměť národa chce vlastní institut. Stát by mohl do tří let na Letné pod bývalým pomníkem Stalina

Organizace Post Bellum chce do tří let otevřít v centru Prahy Institut Paměti národa. Pomoct jí má tým složený z historiků, odborníků na vzdělávání i zážitkové expozice, architektů, scénografů a dalších. Veřejnosti chce nabídnout místo, které by poutavě a s využitím nových technologií představovalo zkušenosti s totalitními režimy 20. století. Cílit by měla především na mladou generaci, ale také na zahraniční turisty.

|David Jakš |Zprávy ze světa

Radikálové z IS budou hledat nový domov. Cílem může být Indonésie nebo Filipíny, varuje institut

Ofenziva spojeneckých sil proti iráckému Mosulu pokračuje. Operaci s cílem dobýt druhé největší město v zemi ze vzduchu podporují letecké údery koalice v čele se Spojenými státy. Podle aktuálních informací jsou iráčtí vojáci necelé dva kilometry od cíle. Po porážce se ale někteří radikálové plánují přesunout do zemí jihovýchodní Asie, varuje Institut pro bezpečnostní analýzy sídlící v indonéské Jakartě.

IISS: Největší bezpečnostní hrozbou je Afghánistán a Írán

|Katka Brezovská, Václav Sochor |Zprávy ze světa

Mezinárodní institut strategických studií v Londýně (IISS) zveřejnil zprávu, ve které mimo jiné upozorňuje, že zatímco velké asijské země s rychle rostoucími ekonomikami, jako jsou Čína nebo Indie, rychle zvyšují výdaje na zbrojení, Spojené státy a země západní Evropy většinou snižují výdaje na obranu, aby omezily schodky veřejných rozpočtů.