Virtuální obraz nádoru, 3D model jater nebo brýle, které promítají obraz orgánů přímo během operace.
Přesně to umožňují technologie v pražském IKEM, které teď budou lékaři využívat ještě více.
Lékaři v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny udělají ročně tisíce operací. Při naprosté většině z nich na sálech není ticho, ale zní hudba.
Komunikační platforma, co zachraňuje životy a nárůst Čechů, jejichž dovolenou doprovázela nemoc nebo nehoda. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Stále více lidí jezdí pro palivové dřevo přímo do lesa, píše Deník. A pražský IKEM podle Mf Dnes provedl 1300 transplantací srdcí. Více ve výběru z médií Radiožurnálu.
Tasemnici liští, kterou šíří lišky svým trusem, může v lidech způsobit vzácnou nemoc echinokokózu. Diagnóza je obtížná, její neléčení může způsobit smrt.
Příznaky onemocnění se u lidí mohou projevit po pěti až 15 letech po infekci. Tasemnice se do lidského těla může dostat třeba konzumací lesního ovoce infikovaného liščími výkaly.
Do Prahy Američané zavolali proto, že nenašli vhodného příjemce ledviny ve Spojených státech, v západní Evropě, ani v NDR. Tam ale měli i československou čekací listinu pacientů.
Lékaři v IKEM loni transplantovali 306 ledvin, 143 jater, 41 srdcí, 39 slinivek, deset Langerhansových ostrůvků a tři tenká střeva. Celkem se v celé České republice loni transplantovalo 809 orgánů.
Česko by mohlo od konce listopadu jako potvrzení o bezinfekčnosti uznávat jen očkování nebo prodělaný covid-19. Na kulturní, sportovní akce či do restaurací by nebylo možné jít s negativním testem.
„Dochází k nárůstu infekcí po celé Evropě, nastupují i další respirační viry, je to předpokládaný vývoj. Důležité je, že nedochází k nárůstu úmrtí v souvislosti s koronavirem,“ říká Stříž.
„Říct, že pacienti po transplantaci určitě budou profitovat z třetí dávky, je přinejmenším neseriózní,“ oponuje přednosta anesteziologické kliniky v pražském Motole Tomáš Vymazal.
Podle údajů IKEMU je u nás mezi 40 až 60 tisíci lidí s hepatitidou typu C, většinou ve věku mezi 20 a 40 lety. Přibližně třetina z nich jsou aktivní uživatelé drog.
Pacient jede ještě v sanitce a lékaři v nemocnici už mají k dispozici jeho důležité údaje. Takovou funkci zprostředkovává nová mobilní aplikace z pražského IKEMu.
Potřeba testovat každého potenciálního dárce i příjemce orgánů nebo přeplněné nemocnice. Tyto a další důvody způsobily pokles provedených transplantací.
Očkovací centrum na pražském Chodově nově naočkuje každého, komu od první dávky vakcíny Pfizer/BioNtech uběhlo alespoň 21 dní. Lidé si tak mohou zkrátit interval o téměř další dva týdny.
Dvě nová očkovací centra se otevřou v pondělí v obchodním centru Westfield Chodov a na pražském hlavním nádraží. Odpovídáme na otázky, které se objevují v souvislosti s očkováním bez registrace.
Účastníci letních táborů, které trvají déle než týden, se podle současných vládních nařízení budou muset každých sedm dní testovat na covid. Test budou muset absolvovat i před odjezdem.
„Pacienti budou mít aktuální laboratorní výsledky, texty ambulantních zpráv, budeme jim posílat notifikace k návštěvám, budou si moct požádat o recept nebo komunikovat s IKEMem,“ popisuje Petr Raška.
Preventivní testování by podle nich nemělo skončit na konci června, jak se s tím zatím počítá. Od září by se podle MeSES měly opět testovat i děti ve školách.
„Je to celosvětový problém. Ve všech registrech je téměř 38 milionů dárců. Pro záchranu pacientů by bylo potřeba, aby toto číslo bylo dvojnásobné,“ říká mluvčí Českého registru dárců.
Nemocnice hlásí krajní vytížení a tento problém mají už i v Praze. Vláda přesto zvažuje otevření obchodů, a to už v pondělí. Podle epidemiologa Petra Smejkala to není vhodný termín.
Odborníci z IKEM varují, že rizika spojená s covidem jsou pro tuto skupinu obzvlášť vysoká. Doporučují také, aby se co nejdřív nechali očkovat i pacienti, kteří na transplantaci teprve čekají.