Kontroloři prověřovali peníze na připravenost proti katastrofám. Ministerstvo pro místní rozvoj neznalo potřeby hasičů, policistů a záchranářů. Kvůli váhání resortu vnitra nepořídila policie techniku.
„Rozsah zranění se výrazně lišil – od intoxikace alkoholem, bezvědomí po crush syndrom. V podstatě se nacházeli v ohrožení života,“ uvedl mluvčí krajské záchranné služby Jakub Omelka.
71letý muž měl zástavu srdce, když v prosinci odklízel sníh před svým domem. Rychlá reakce okolo jedoucího lékaře, který zavolal záchrannou službu a dronem doručený defibrilátor mu zachránili život.
V tiskové zprávě to v pondělí uvedli zástupci Iniciativy 21, podle nichž je mezi signatáři zhruba 3200 policistů, hasičů, záchranářů či vojáků. Petice ale nevyžaduje potvrzení totožnosti.
Šlo o první podobně velké cvičení od začátku koronavirové pandemie. Při simulovaném zákroku bylo třeba zachránit a ošetřit 300 figurantů. Do akce se zapojili i zaměstnanci muzea.
Podle policejní mluvčí Lucie Novákové se v místě střetly dvě nákladní vozidla, jedno osobní auto a autobus. Mluvčí hasičů Vladimíra Kereková novinářům řekla, že dálnice bude uzavřena asi dvě hodiny.
Po 16.00 vnikla zásahová jednotka do prodejny tabáku, kde muž ženu držel. Krátce poté policisté s ženou vyběhli ven. Policisté muže zadrželi a odvezli jej k výslechu.
Současná síť je zastaralá a má omezené možnosti. Je přes ni možné zaslat třeba průkazovou fotografii, ale už ne například lékařskou dokumentaci. I tak chce vnitro existující síť modernizovat.
„Dofinalizování“ řešení komunikační sítě je spojeno s výsledkem aukce kmitočtů pro 5G sítě. Ta dosud neproběhla, ačkoliv frekvence měly být už řadu měsíců prodané.
„Po nárazu skončil vlak mimo trať a autobus skončil na kolejích. Povolány byly i dva záchranářské vrtulníky,“ uvedla mluvčí policistů Michaela Richterová.
Při překročení hranic budou tito pendleři potřebovat jen potvrzení výkonu přeshraničního zaměstnání v oboru zdravotnictví, sociálních služeb a integrovaného záchranného systému.
Ve stovkách večerek se od pondělí objevují plakáty s namalovaným červeným srdcem. V takto označených obchodech dostanou příslušníci záchranných složek zdarma občerstvení. Někde třeba i hamburger.
Komunikace záchranářů či hasičů probíhá přes vysílačky pomocí zastaralé technologie, které letos vyprší životnost. Ministerstvo chce proto zakázku za miliardy zadat bez soutěže.
Novela stavebního zákona ve své nynější podobě počítá s tím, že na protipožární bezpečnost nebudou dohlížet hasiči, ale jednotný stavební úřad, který má teprve vzniknout.
Vnitro mělo původně podle usnesení vlády „cílové řešení“ představit do konce října. Do konce listopadu pak měly být už jasné parametry výběrového řízení. Obojí se nyní odkládá.
Vnitro po více než půldruhém roce příprav jednání s různými dodavateli chystá jen obnovení stávajícího hlasového systému Pegas s technologií Tetrapol, která funguje jako vysílačková síť.
Ministerstvo vnitra bude muset v krátké době rozhodnout, jak se postaví k zařízením od čínských firem Huawei a ZTE ve státní zakázce za zhruba 2,5 miliardy korun.
Na příbramském zimním stadionu ve středu ráno kvůli poruše unikl nebezpečný čpavek. Stadion i akvapark musely být evakuovány. Hasičům se před 11.00 podařilo plně zabránit dalšímu úniku čpavku.
Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) hodnotil projekt Národního informačního systému integrovaného záchranného systému (NIS IZS), který měl propojit hasiče, policii a záchrannou službu, aby byl jejich postup co nejefektivnější. Systém nesplnil pět ze třinácti cílů a musela být vypuštěna klíčová část, informoval NKÚ na svých internetových stránkách.
Ústecký kraj má unikátní ukázku toho, jak by měly fungovat složky integrovaného záchranného systému. Tedy hasiči, zdravotníci a policisté. Jako první v republice totiž společně se záchranáři létají i kolegové z dvou ostatních složek. Díky tomu si navzájem lépe předají zkušenosti. Například policisté už mají za zhruba tři roky spolupráce s leteckými zdravotníky víc než 380 zásahů.
Rozsáhlé povodně, kontaminace vodních zdrojů a srážka osobního vlaku s cisternou naplněnou kyselinou sírovou. To bylo námětem cvičení složek integrovaného záchranného systému RAFEX 2014 v Přerově. Záchranáři z celé republiky se potýkali s hrozbou ekologické havárie, zachraňovali lidské životy.
Více než dvě stovky záchranářů z Česka a Slovenska dnes nedaleko Starého Hrozenkova zasahovaly při cvičení, které simulovalo pád dvou letadel. Trosky letounů i zranění zůstali rozesetí v okruhu několika kilometrů. Podobné společné cvičení probíhá přibližně jednou za pět let.
Několik hasičských jednotek, policie i záchranáři dnes dopoledne vyjížděli k zimnímu stadionu v Lounech. Šlo o cvičení integrovaného záchranného systému. Podle jeho scénáře unikl na stadionu čpavek a bylo třeba rychle evakuovat a ošetřit desítky návštěvníků.