„500 hodin pirátských filmů?" Tak tímhle nápisem lákal k zakoupení externího úložiště k počítači jeden velký internetový obchod. Dostal za to pokutu 20 tisíc korun.
Před 25 lety - 13. února 1992 - se naše země poprvé oficiálně připojila k internetu. Postaral se o to tým nadšených odborníků z ČVUT, který sálový počítač IBM v Praze po pevném telefonním okruhu propojil s výpočetním centrem Univerzity v rakouském Linci. Československo se tehdy stalo 39. zemí, do které internet dorazil.
Internetem kolují desítky soukromých fotografií nahých celebrit. Případem se už začala zabývat americká FBI a také společnost Apple. Právě z jejího internetového úložiště totiž fotky s největší pravděpodobností pocházejí.
Neoprávněně vydělával na skladbách a filmech bez autorských práv. Teď mu Nejvyšší soud potvrdil podmínku. Jde o muže z Prostějovska, který na internetu sdílel víc než milion nelegálních souborů.
Sérii kyberútoků z tohoto týdne začaly kromě policistů vyšetřovat i české tajné služby. Útoky zatím mířily jen na soukromé firmy, státní úřady dotčeny nebyly. Příští úterý se přesto sejde Rada pro kybernetickou bezpečnost.
Hackeři po celém světě vytáhli do boje proti snahám omezit volné sdílení informací na internetu. Útočí na vládní weby a internetové stránky centrálních úřadů i autorských svazů a snaží se je účelově přetížit. Jedná se o odplatu za přistoupení dalších států k mezinárodní dohodě ACTA o boji proti šíření nelegálních kopií a padělků. Včera v Tokiu smlouvu podepsalo 22 zemí Evropské unie včetně České republiky.
Američtí odpůrci zákonů proti pirátství na internetu slaví vítězství. Kongres zastavil jednání o kontroverzní legislativě, kterou prosazovaly produkční společnosti a proti které naopak demonstrovaly internetové firmy.
Přestože se internetové platby kartou podílejí na celkovém počtu těchto bezhotovostních transakcí z necelých 18 procent, jejich náchylnost k podvodům je vysoká. Více než polovina podvodů s kartou je spáchána právě přes internet.
Ve Francii začíná naplno pracovat instituce, která má zamezit nelegálnímu stahování filmů a hudby z internetu. Počítačové piráty začíná hlídat Vysoký úřad pro šíření uměleckých děl a ochranu práv na internetu.
Ve Francii bude platit kontroverzní zákon proti internetovým pirátům. Normu, která trestá nelegální stahování dat odpojením od sítě a vysokou pokutou, definitivně schválil parlament.