Radiožurnál se tento týden věnuje inventuře vládních slibů. Druhý díl seriálu se týká evropské politiky. Kabinet sliboval boj proti migraci, daňovým podvodům nebo že bude více vidět. Jak to dopadlo?
Radiožurnál se věnuje inventuře vládních slibů. V seriálu se zaměří na to, jaké sliby se menšinové vládě ANO a ČSSD podařilo splnit, a jaké naopak ne. Vychází při tom z programového prohlášení vlády.
Vláda se zavázala, že zavede takzvané chráněné účty, aby zajistila, že dlužníkům vždy zůstane nezabavitelné minimum. Jenže návrh už dřív odmítla legislativní rada vlády.
Za letošek vydal iROZHLAS.cz více než 21 tisíc článků. Mise zpravodajského serveru Českého rozhlasu má ovšem jiné cíle než počty článků a kliků. Připomeňte si je s námi.
Policie obvinila bývalou ředitelku litoměřického muzea ze zanedbání povinností při správě cizího majetku. Za jejího vedení ze sbírek zmizely tisíce předmětů jako stříbrné mince, obrazy, zbraně nebo porcelán, jejichž hodnota dosahuje několika milionů korun. Státní zástupce nevyloučil, že se v budoucnu obvinění může rozšířit i o další osoby. Pokud se vina ředitelky prokáže, hrozí jí odnětí svobody na dva až osm let.
Na hradech a zámcích začíná turistická sezóna. Kasteláni se snaží každý rok přilákat návštěvníky na exponáty, které byly roky zastrčené v depozitářích. V Cholticích ale po inventuře zjistili, že některé věci naopak chybí. Ztrátu řešila i policie, která ale případ kvůli nedostatku důkazů odložila.
Pravidelná inventarizace na hradech a zámcích může po sezóně odhalit ztráty historických předmětů, ale na druhou stranu občas památkáři objeví i věci, o kterých předtím nevěděli. Asi nejvíce nových položek zaregistrovali na Buchlově i přesto, že tam inventura ještě neskončila.
Německo má druhou největší zásobu zlata na světě, téměř 3400 tun. Zlato má být bezpečně uloženo v trezorech ve Frankfurtu, New Yorku, Paříži a Londýně. Otázkou je, zda tomu tak skutečně je. Spolkový účetní dvůr teď navrhuje, aby došlo k inventuře a pravidelné kontrole zlatých zásob.
Nová slovenská vláda Roberta Fica začne svoje úřadování velkou inventurou. Premiér nařídil, aby noví ministři do dvou měsíců prověřili, jestli se v jejich rezortech zbytečně neplýtvá. Do konce roku má být jasno i v tom, jestli se na Slovensku budou slučovat nebo rušit některé státní úřady.