investiční pobídky

|Václav Štefan |Ekonomika

Stát by mohl změnit systém investičních pobídek. Česko nepotřebuje další montovny, tvrdí odbory

Stát možná omezí systém investičních pobídek. Nově by je mohly získat hlavně firmy, které vytvářejí vysokou přidanou hodnotu. A taky ty, které půjdou do regionů s velkou nezaměstnaností. Budoucnost pobídek ministerstvo průmyslu prodiskutuje i s agenturou CzechInvest. Pak by případný materiál dostala tripartita. Zástupci zaměstnavatelů a odborů se shodují, že Česko už nepotřebuje další montovny, ale špičková pracoviště.

|Petra Hosenseidlová, dab |Zprávy z domova

Pobídky měly podpořit vznik pracovních míst. Stát ale peníze použil třeba na platy, tvrdí NKÚ

Stát nadhodnocoval rozpočet pro rozdělování investičních pobídek na vytváření nových pracovních míst. Přišel s tím Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který prověřoval, jak pobídky využívaly ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) a úřad práce v letech 2012 až 2014. Podle ministerstva ale určité nahodnocení rozpočtu bylo nutné, protože investoři měli od úřadu práce přislíbené prostředky na případná další vytvořená pracovní místa nad minimálním stanoveným limitem. K jejich vytvoření ale často nakonec nedošlo.

Kocourek: Růst české ekonomiky musí být postaven na investicích ne na spotřebě

|Martina Mašková, bre |Ekonomika

Ministr financí Miroslav Kalousek připustil, že možná zachová investiční pobídky. Zrušení slevy na dani související s investičními pobídkami mělo být součástí daňové reformy. Plánovaný krok by ale podle některých analytiků byl příliš velkým rizikem. Může z jejich pohledu vést k odlivu investorů, který si v současné ekonomické situaci nemůže Česká republika dovolit.