Iowa

|Martin Balucha, mah |Zprávy ze světa

V americké Iowě byli na různých místech zastřeleni dva policisté. Podezřelý muž je ve vazbě

Američtí policisté dopadli 46letého muže podezřelého z vraždy dvou policistů, kteří zemřeli při střelbě v Des Moines, hlavním městě státu Iowa. Informovala o tom agentura Reuters. Tělo prvního policisty našli jeho kolegové ve středu krátce po půlnoci na předměstí, druhého strážníka pak objevili mrtvého v centru města.

| ČTK |Zprávy ze světa

Na českou čtvrť v americké Iowě se ženou povodně. Radnice doporučila opustit domovy

Českou čtvrť ve městě Cedar Rapids v americkém státě Iowa znovu ohrožují záplavy. Téměř všechny podniky jsou tam zavřené a záchranáři i místní budují protipovodňová opatření. Za čtvrtí, zvanou podle původních obyvatel Czech Village, dělníci vyhloubili nádrž na zachycování vody. Radnice lidem doporučila, aby čtvrť opustili. Velká voda z rozbouřené řeky Cedar River se v oblasti očekává v pondělí ráno místního času.

| ČTK, ČRo |Zprávy ze světa

Cruz zvítězil v nominačním souboji republikánů v Iowě, mezi demokraty těsně vede Clintonová

Miliardář Donald Trump (24 procent) utrpěl porážku v prvním republikánském stranickém hlasování v americké Iowě. Největší podporu republikánských voličů získal senátor Ted Cruz (28 procent). Jen o procento za Trumpem skončil floridský senátor Marco Rubio, který naopak získal mnohem větší podporu, než mu odhady předpovídaly. V Demokratické straně skončilo hlasování nerozhodně, Hillary Clintonovou a Bernieho Sanderse dělí několik desetin procenta.

|Lenka Kabrhelová |Zprávy ze světa

K výběru prezidentských kandidátů přistupujeme zodpovědně a poctivě, říkají Iowané

Po měsících příprav dnes američtí prezidentští kandidáti projdou prvním skutečně zatěžkávacím testem. V Iowě začínají takzvanými volebními shromážděními primární volby, ze kterých vzejde kandidát republikánské a demokratické strany do podzimních voleb. Primárky potrvají několik měsíců, největší pozornost ale tradičně patří právě Iowě. Zemědělský stát si pozornost docela užívá.