Jennifer Wenischová, původem z Dolního Saska, si měla za zločiny v Iráku odpykat desetiletý trest. V novém procesu mnichovský soud přes její emotivní obhajobu vyhověl protistraně.
Za demonstrativním pálením svaté knihy islámu stojí podle ministra jednotlivci. Následků, které by mohly mít další demonstrace tohoto typu, se však „nesmírně“ obává švédský premiér Ulf Kristersson.
Do areálu švédského velvyslanectví v Bagdádu ve čtvrtek vnikli demonstranti a založili tam menší požár. Protestovali tak proti pálení koránu, které se mělo týž den uskutečnit ve švédské metropoli.
Švédské ministerstvo zahraničí uvedlo, že o situaci ví a že zaměstnanci velvyslanectví jsou v bezpečí. Incident odsoudilo irácké ministerstvo zahraničí.
Ramón Colón-López strávil 22 let ve speciálních silách a nyní z pozice nejvyššího poddůstojníka amerických ozbrojených sil spojuje běžné vojáky s vedením.
„Dobrovolný a bezpečný návrat syrských uprchlíků do jejich vlasti je absolutní prioritou,“ uvádí se podle AFP v závěrečném komuniké pondělního jednání z jordánské metropole.
Rozhodnutí policie vycházelo i z protišvédských nálad, které vyvolalo předchozí spálení koránu dánským krajně pravicovým aktivistou Rasmusem Paludanem před tureckou ambasádou ve Stockholmu.
Před dvaceti lety zaútočila americká a britská vojska na Irák, aby svrhla režim tamního diktátora Saddáma Husajna. Analytik Tureček poukazuje na negativní dopady a erozi mezinárodního práva.
Islámská republika Írán v únoru oficiálně oslavila už 44. výročí revoluce, předchozí protesty tou dobou už dávno skomíraly, jak od počátku předpovídali realisté.
Novému prezidentovi je sedmdesát osm let, je původně inženýrem vystudovaným v Británii, a v minulosti už byl ministrem vlády v období po svržení Saddáma Husajna.
Ostřelování oblasti v iráckém Kurdistánu íránskými bezpilotními letouny trvá už několik dní a souvisí zřejmě s protivládními protesty, které vypukly kvůli smrti mladé Íránky kurdského původu.
Uplynul rok od chvíle, kdy spojenci opustili Afghánistán. „Základní kontury se nezměnily. Afghánistán je dál jednou z nejchudších zemí světa a chudoba se umocňuje,“ shrnuje Břetislav Tureček.
K paradoxům současné situace patří, že se v Bagdádu střetli nikoli sunnité se šíity, ale převážně šíitští ozbrojenci s jinými šíity. Jedni na straně Muktady Sadra a druzí proti němu.
Armáda v celé zemi vyhlásila zákaz vycházení počínaje 19:00 místního času (18:00 středoevropského času). Od odpoledních hodin už platí zákaz vycházení v Bagdádu.
„Tolik pacientů mi nikdy nezemřelo,“ vzpomínala na své působení v irácké nemocnici Miroslava Musilová. V rozhovoru pro iROZHLAS.cz popsala, s čím se při misi v týmu Lékařů bez hranic potýkala.
Velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku oznámilo, že Máhir Aghál byl v úterý zabit a nejmenovaný vysoce postavený člen Islámského státu byl vážně zraněn.
Exgenerál Gary Volesky napsal komentář k příspěvku americké první dámy Jill Bidenové, která kritizovala zrušení ústavního práva na potrat. Narážel na její postoj ke komunitě transgenderových osob.
Úřad guvernéra v pondělí vytvořil vyšetřovací výbor, aby vyhodnotil okolnosti úniku. „Osoby, které se provinily nedbalostí, budou potrestány,“ řekl provinční guvernér Abbás Džábir.
Jezero Sáva postupně vysychá desítky let, letos ovšem poprvé zmizela všechna voda. Ztráta jezera představuje hrozbu pro celý ekosystém. Příčinou je kromě klimatických změn také nezájem vlády.