„Režim si je vědom toho, že i malé shromáždění může přerůst v masovou demonstraci. Chybí mu příznivci a pro udržení moci nezná jinou možnost než šíření strachu," vysvětluje Mahmúd Amiry-Moghaddam.
„Íránský režim nereprezentuje všechny obyvatele země,“ říká v rozhovoru pro Český rozhlas mluvčí íránské opoziční komunity v Rakousku Ehsan Ayatollahi.
Irácké vládní síly v neděli dál postupují západním Mosulem k pozicím radikálů z Islámského státu ve Starém městě a k velké mešitě, jejíž držení má strategickou a symbolickou hodnotu. Obyvatelstvo mezitím dál prchá z oblasti bojů. Vládní síly dobývají západní Mosul už měsíc, jeho východní část získaly v lednu.
Protivládní nepokoje se z arabského světa přelily také do Íránu. Tam zůstává situace velmi napjatá už od předloňských voleb a někteří komentátoři proto dnešní Írán přirovnávají ke kotli před výbuchem. Vládní jednotky tam v uplynulých dvou dnech velmi tvrdě rozháněly protivládní protesty, zahynuli při tom nejméně dva lidé, zraněných byly desítky, zatčených stovky. Prezident Mahmúd Ahmadínežád prohlásil, že takové opoziční hnutí nemá v Íránu šanci na úspěch.
Írán dopadl nejhledanějšího muže v zemi Abdolmáleka Rígího, vůdce ozbrojené organizace Džundolláh. Tato skupina zabila při povstaleckých a teroristických útocích na východě země desítky lidí. Teherán tvrdí, že Džundolláh využívá podpory sousedního Pákistánu a Spojených států amerických. Také americká média před časem uvedla, že skupinu bojující proti íránskému režimu financuje tajná služba CIA.
Desítky tisíc Íránců se opět chystají do ulic a očekávají se další násilné střety mezi provládními silami a odpůrci prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda. Írán si dnes připomíná 31. výročí islámské revoluce a vláda organizuje řadu oficiálních akcí na podporu režimu. Podobné příležitosti ale využívá ke svým protestům také opozice. Její vlastní shromáždění totiž úřady nepovolují.
Teheránské úřady v obavách z nepokojů stahují z ulic plastové popelnice. Na zítřek totiž připadá 31. výročí svržení monarchie islámskou revolucí. Oficiální svátek se ale opět chystají využít také odpůrci režimu, kteří průběžně demonstrují už od loňských prezidentských voleb.
Írán dnes časně ráno oběsil dva účastníky protivládních nepokojů. Oznámila to agentura ISNA. Jde o vůbec první popravy v souvislosti s protesty, které zemi zachvátily po loňských prezidentských volbách. Tisíce lidí od té doby vycházely do ulic na protest proti vítězství dosavadního prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda.
V Íránu pálili účastníci prorežimních demonstrací vlajky západních států a obviňovali opoziční vůdce z víkendového krveprolití. Vládou svolané manifestace byly odpovědí na nedělní opoziční protesty v Teheránu i dalších městech.
Pokračující nepokoje a protesty v Íránu vyvolaly tvrdou reakci tamní vlády. Úřady začaly se zatýkáním představitelů opozice, podle agentury AFP bylo zadrženo nejméně deset lidí. Někteří z nich pocházejí z blízkého okolí opozičního předáka Mír-Hosejna Músávího nebo někdejšího reformního prezidenta Mohammada Chátamího.
Čtyři až osm mrtvých si v neděli vyžádaly pokračující střety mezi íránskými bezpečnostními silami a opozicí v Teheránu a Tabrízu. Mezi oběťmi je i 20letý synovec opozičního vůdce Mír-Hosejna Músavího. Uvedly to opoziční zdroje.
Íránské bezpečnosti složky zasáhly v Isfahánu proti lidem, kteří uctívali památku ajátolláha Hosseina Alí Montazerího. Informovala o tom opoziční internetová stránka. Podle ní policisté v uniformách i v civilu obklíčili mešitu, ve které se lidé modlili za reformního klerika.
Íránské úřady propustily čtyři desítky lidí, zatčených minulý týden při protivládních demonstracích a střetech s policisty. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na íránská média. Asi 20 zadržených však nadále zůstává ve vazbě.
Íránská policie a provládní milice opět v centru Teheránu rozháněly protesty namířené proti vedení náboženského režimu. Írán si v oficiální rovině připomíná 30. výročí obsazení americké ambasády radikálními revolučními studenty. Opozice ale využila těchto shromáždění a vyzvala své stoupence, aby do ulic vyšli také.
Íránský revoluční soud vynesl už tři rozsudky smrti nad účastníky protivládních demonstrací, které zemi ochromily po červnových prezidentských volbách. S odvoláním na justiční zdroj to uvedla íránská agentura ISNA.