islamismus

| ČTK |Zprávy ze světa

Policie našla u autobusu Borussie dopis, vyšetřuje možné islamistické pozadí útoku

Vyšetřovatelé útoku na fotbalisty Dortmundu prověřují možné islamistické pozadí činu. V nalezeném listu se připomíná předvánoční útok v Berlíně, objevil se ale i druhý dopis, který ukazuje na antifašistickou scénu. Vyšetřování útoku převzalo nejvyšší státní zastupitelství, které se běžně zabývá i teroristickou problematikou.

Zákony dává bůh, Korán demokracii vylučuje. Německý novinář osm měsíců sledoval kázání v mešitách

|Jakub Rerich |Zprávy ze světa

Novinář a moderátor německé zpravodajské relace Tagesschau televizní stanice ARD Constantin Schreiber, který se zabývá situací arabských menšin v Německu a jejich integrací do německé společnosti, vydal knihu s názvem Uvnitř islámu – Co se káže v německých mešitách (Inside islam – Was in Deutschlands Moscheen gepredigt wird.) Autor knihy po osm měsíců navštěvoval německé mešity a své poznatky publikoval. Zpravodajský portál Zeit Online zveřejnil ukázku z knihy.

| ČTK, Matěj Válek |Zprávy ze světa

Rakouská policie podnikla razie na salafisty. Zadržela osm lidí

Rakouská policie při protiteroristické razie proti radikálním islamistům ve Vídni a Štýrském Hradci zadržela celkem osm lidí. Cílem zátahu byli podle médií salafisté ze zemí někdejší Jugoslávie. Podle APA zasahovalo v rámci koordinovaného a dlouho připravovaného zásahu na 800 policistů. K raziím úřady přikročily v rámci probíhajícího vyšetřování teroristických aktivit radikálního hnutí Islámský stát.

| ČTK |Zprávy ze světa

V německé kontrarozvědce odhalili islamistu, který měl plánovat bombový útok. Nebezpečí nehrozilo, tvrdí mluvčí úřadu

Spolkový úřad na ochranu ústavy (BfV) odhalil ve svých řadách pravděpodobného islamistu. Muž se na internetu pod falešným jménem hlásil k radikálnímu islámu a vyzrazoval služební tajemství. Sdělil to nejmenovaný mluvčí úřadu, jehož cituje týdeník Der Spiegel a Die Welt. Muž také údajně plánoval bombový útok na centrálu BfV v Kolíně nad Rýnem.

| ČTK |Zprávy ze světa

Muž, který v Bruselu pobodal dva policisty, byl už v minulosti spojován s teroristickými útoky

V bruselské čtvrti Schaerbeek muž napadl nožem dva policisty a zranil je. Útočník byl krátce po činu zadržen, když jej zasáhli jiní policisté. Informují o tom tamní média. Belgická prokuratura oznámila, že jde nejspíš o teroristický čin. Upřesnila, že násilníkem je 43letý Belgičan Hicham D. a že případem se zabývá vyšetřující soudce, který je specialista na boj s terorismem. Nařídil již prohlídku útočníkova bytu, kde se ale nenašly zbraně ani výbušniny.

Falešný islamista Konvička? Na akci budeme mít airsoftové zbraně, stálo v žádosti pro magistrát

| ČTK, ČRo |Zprávy z domova

Strana zelených podala trestní oznámení kvůli nedělní akci Iniciativy Martina Konvičky na Staroměstské náměstí. Předseda strany Matěj Stropnický o tom informoval na facebooku. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) je přesvědčená, že akce měla být zakázána. Věc považuje za selhání magistrátního úředníka a požaduje personální dúsledky. Jak přitom zjistil Radiožurnál, úřad dopředu věděl, že na náměstí se objeví imitace zbraní.

|Jan Šmíd |Zprávy ze světa

Francie se loučila s knězem, kterého zavraždili dva islámští útočníci

V katedrále ve francouzském Rouenu se tisíce lidí rozloučily s knězem Jacquesem Hamelem. Mužem, kterého před týdnem zavraždili islámští útočníci. Na jeho památku se rozezněly zvony také v České republice. Obřadu se v katedrále zúčastnily dva tisíce lidí, včetně francouzského ministra vnitra Bernarda Cazeneuva. Neúčast prezidenta Francoise Hollanda byla avizována už dopředu.

| ČTK, ČRo |Zprávy ze světa

Merkelová po útocích neotočila. Zvládneme to, zopakovala a žádá o pomoc celou Evropu

Německo udělá všechno pro objasnění teroristických útoků z minulého týdne a pro dopadení lidí, kteří za nimi stáli. Na tiskové konferenci to dnes řekla kancléřka Angela Merkelová. V souvislosti s migrační krizí a s atentáty zopakovala své loňské prohlášení: „Zvládneme to." Současnou situaci označila za historickou zkoušku.

|Robert Mikoláš, mkp |Zprávy ze světa

Bezpečně se už necítím, říká Catherine. Zažila prý útoky 11. září, v Orlandu, Würzburgu i teď v Ansbachu

Německá policie vyšetřuje útok v Ansbachu teď už jako islamistický atentát. Našla stopy, které nasvědčují, že pachatel se hlásí k tzv. Islámskému státu. V Ansbachu je zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš, tam potkal ženu, která tvrdí, že byla svědkemu několika atentátů v různých částech světa.

|Štěpán Sedláček |Zprávy ze světa

Sekerou útočící Afghánec se nejspíš radikalizoval sám, psal o potřebě muslimského odporu

Afghánský mladík, který zaútočil nožem a sekerou na cestující ve vlaku do bavorského Würzburgu, měl u sebe doma ručně malovanou vlajku takzvaného Islámského státu. Policie v jeho pokoji našla také text v paštunštině, který by mohl být dopisem na rozloučenou. Sedmnáctiletý Afghánec zranil celkem pět lidí a poté ho zastřelila policie.