Před vídeňským barem Kaktus imám Ademsafi Bajrami zapálil svíčku, přidal ji k zářícímu koberci stovek dalších svíček a pozvedl ruce, aby se pomodlil za oběti nedávného masakru, který se tu odehrál.
Němečtí vyšetřovatelé zjišťují, zda se radikálové v Německu na vídeňském útoku či na přípravě podobných akcí podíleli či zda o útoku předem věděli. Prozatím ale podle prokuratury nebyl nikdo obviněn.
Vyšetřování kromě Rakouska a Švýcarska pokračuje podle ministra vnitra ještě v jedné nejmenované zemi. Podle agentury APA je do něj zapojená i evropská agentura Europol.
V posledních týdnech opět znepokojily veřejnost Francie a Rakouska teroristické útoky motivované radikálním islámem. Násilí teroristů není zaměřeno pouze proti vybrané skupině, ale proti nám všem.
„Byl to útok z nenávisti, z nenávisti k našim životním hodnotám, z nenávisti k našemu způsobu života, z nenávisti k naší demokracii, ve které jsou si všichni lidé rovni,“ řekl kancléř Sebastian Kurz.
Premiér Jean Castex zdůraznil, že chce zvýšit bezpečnost státních úředníků i učitelů. A důraznější postup chce použít v boji proti těm, kteří o nich na internetu zveřejňují citlivé informace.
Je to čtrnáct dní, co se německým městem Halle rozlehla střelba. Útok na tamní synagogu je podle židovských organizací smutným dokladem toho, že antisemitismus z Německa nikdy úplně nezmizel.
„Alternativa není dobrá, museli bychom je propustit. Spojené státy nechtějí být svědky, jak tito islamisté pronikají do Evropy, kam by podle předpokladu odešli,“ napsal Trump na svém twitteru.
Letadlo přistálo v neděli večer přistálo na letišti Ramenskoje u Moskvy. Podle mluvčí ministerstva jsou děti ve věku od čtyř do třinácti let a původem náleží do desítky ruských oblastí.
Rusko představuje „nesporně daleko větší hrozbu“ pro bezpečnost Velké Británie a jejích spojenců než radikální islamistické skupiny, řekl nový velitel britské armády generál Mark Carleton-Smith.
Německý parlament jednomyslně zřídil vyšetřovací komisi, která se bude zabývat teroristickým útokem na berlínský vánoční trh z prosince 2016. Islamistický útočník, tehdy zabil 12 lidí.
Britské policii se podle televize Sky News podařilo překazit plán atentátu na premiérku Theresu Mayovou. Policie dva podezřelé islamisty obvinila z přípravy teroristického útoku.
Při teroristickém útoku na severu Sinajského poloostrova přišlo v pondělí o život pět egyptských policistů, dalších pět příslušníků bezpečnostních složek bylo při incidentu zraněno.
„Viděl bomby, které Amerika shazuje na děti v Sýrii, a chtěl pomstu. Jestli jí dosáhl, to je mezi ním a Bohem,“ řekla sestra teroristy z Manchesteru. Její slova sklidila ostrou kritiku.
Vyšetřovatelé útoku na fotbalisty Dortmundu prověřují možné islamistické pozadí činu. V nalezeném listu se připomíná předvánoční útok v Berlíně, objevil se ale i druhý dopis, který ukazuje na antifašistickou scénu. Vyšetřování útoku převzalo nejvyšší státní zastupitelství, které se běžně zabývá i teroristickou problematikou.
Novinář a moderátor německé zpravodajské relace Tagesschau televizní stanice ARD Constantin Schreiber, který se zabývá situací arabských menšin v Německu a jejich integrací do německé společnosti, vydal knihu s názvem Uvnitř islámu – Co se káže v německých mešitách (Inside islam – Was in Deutschlands Moscheen gepredigt wird.) Autor knihy po osm měsíců navštěvoval německé mešity a své poznatky publikoval. Zpravodajský portál Zeit Online zveřejnil ukázku z knihy.
Jemenští šíitští povstalci do svých řad lákají děti, posílají je do svých náboženských škol a pak do boje bez vědomí rodičů. Oznámila to ve své zprávě organizace Amnesty International, která získala výpovědi několika rodičů a svědků.
Filipínská teroristická skupina Abu Sayyafa v pondělí zveřejnila video, na němž je nejspíš vidět vražda sedmdesátiletého německého rukojmího, uvedla agentura DPA. Muže radikální islamistická organizace unesla loni v listopadu. Jeho žena přišla o život už při únosu.
Rakouská policie při protiteroristické razie proti radikálním islamistům ve Vídni a Štýrském Hradci zadržela celkem osm lidí. Cílem zátahu byli podle médií salafisté ze zemí někdejší Jugoslávie. Podle APA zasahovalo v rámci koordinovaného a dlouho připravovaného zásahu na 800 policistů. K raziím úřady přikročily v rámci probíhajícího vyšetřování teroristických aktivit radikálního hnutí Islámský stát.
Písemný souhlas rodičů s výjezdem nezletilého dítěte z Francie do zahraničí, který byl před lety zrušen, je od neděle opět povinný. Snahou úřadů je zabránit, aby mladí lidé odjížděli pomáhat džihádistům v Sýrii nebo Iráku, uvedla agentura AFP.