Islámský stát v Iráku a Levantě

Islámský stát v Iráku a Levantě v textech na iROZHLASU

| ČTK |Zprávy z domova

Klaus: Za migraci nemůže IS, ale politika evropských elit

Masovou migraci do Evropy nezpůsobily konflikt na Blízkém východě a násilí páchané teroristickou skupinou Islámský stát, ale může za ni politika evropských elit. V pořadu Partie na televizi Prima to v neděli řekl bývalý prezident Václav Klaus. Vyjádřil také přesvědčení, že Evropskou unii v příštích letech čekají zásadní změny, její rozpad ale neočekává.

| ČTK |Zprávy z domova

Policie vyšetřuje případ prvního Čecha, který se chtěl údajně přidat k Islámskému státu

Policie vyšetřuje případ prvního Čecha, který se chtěl podle ní přidat k teroristům organizace Islámský stát. Muž je ve vazbě, hrozí mu trest vězení od tří do 12 let. Zadržen byl letos v lednu v Turecku na jednom z tamních mezinárodních letišť. Podle dostupných informací nebyl muž součástí větší skupiny dalších lidí. S informací přišel týdeník Respekt, který ale přiznává, že má jen kusé informace.

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Islámský stát klade nálože mezi antické památky v syrské Palmýře

Islámský stát rozmisťuje v antické Palmýře miny a nálože. Informaci přinesli syrští aktivisté, kteří dění na bojišti podrobně monitorují. Džihádisté se tak možná chystají k destrukci starověkých památek. Rozmístěné trhaviny ale můžou sloužit jen k odrazení před případným útokem. Na ten se podle některých zdrojů syrská armáda skutečně chystá.

|Jiří Hošek |Zprávy ze světa

Britští muslimové se distancují od radikálních islamistů

Bojovníci takzvaného Islámského státu nahánějí svými činy hrůzu obyvatelům Sýrie a teď hlavně severního Iráku. Pořádně těžkou hlavu mají z jejich úspěchů taky západní vlády. Má se za to, že v řadách radikálních islamistů bojuje třeba na 500 britských občanů. S extremisty z Islámského státu, známými taky pod zkratkami ISIS nebo ISIL, přišli tenhle týden do styku i Londýňané. Naštěstí zatím jen ve formě letáků, které v centru města islamisté rozdávali.

|Lenka Kabrhelová, kov |Zprávy ze světa

Obama žádá Kongres o půl miliardy dolarů na podporu umírněné opozice v Sýrii

Americký prezident Barack Obama požádal Kongres o peníze pro umírněnou opozici v Sýrii. Částka ve výši půl miliardy dolarů (asi 10 miliard korun) se podle Bílého domu využije na výcvik a vyzbrojení opozice, což by mělo Syřanům pomoci při obraně před silami prezidenta Bašára Asada. Zároveň by tito lidé měli přispět k zastavení postupu islamistů z hnutí Islámský stát v Iráku a Levantě.

|Štěpán Macháček, mkp |Zprávy ze světa

Irák zastavil provoz v největší rafinerii, islamisté jsou 60 kilometrů od Bagdádu

Islamističtí ozbrojenci v Iráku se znovu přiblížili k Bagdádu. Irácká armáda s nimi svádí těžké boje pouhých 60 kilometrů od metropole. Při útoku radikálních sunnitů na věznici severně od iráckého hlavního města Bagdádu zemřelo 44 vězňů. Bezpečnostní situace se zhoršuje také ve městě Bajdží na severu země - vláda už preventivně zastavila provoz tamního závodu na zpracování ropy, který je největší rafinerií v zemi.

|Štěpán Macháček, Zdeněk Novák |Zprávy ze světa

Islamisté ovládli irácký Mosul. Premiér Málikí požádal o vyhlášení výjimečného stavu

Irácký premiér požádal parlament o vyhlášení výjimečného stavu a s žádostí o pomoc se obrátil i do zahraničí. Důvodem je rostoucí moc radikálních ozbrojenců z organizace 'Islámský stát v Iráku a Sýrii'. Bojovníci organizace inspirované Al-Káidou v úterý ovládli centrum druhého největšího iráckého města Mosulu s více než milionem obyvatel.