IT

|Matěj Štýs |Zprávy ze světa

CIA se do českého Avastu nedostala. Nebyli schopni najít významnou slabinu, tvrdí společnost

Český výrobce bezpečnostního softwaru Avast patří mezi společnosti, na které se zaměřili zpravodajci americké CIA. Vyplývá to z uniklých dokumentů, které zveřejnil server WikiLeaks. Dohromady osm tisíc dokumentů obsahuje například návody, jak se nabourat do telefonů, počítačů, televizí a aut. Viceprezident firmy Sinan Eren Radiožurnálu potvrdil, že zveřejněné dokumenty neodhalily žádné mezery v bezpečnosti Avastu.

| ČTK |Zprávy z domova

V kauze zmanipulovaných IT zakázek padlo nové obvinění. Trestnímu stíhání čelí 27 lidí a dvě firmy

V souvislosti s kauzou zmanipulovaných zakázek na informační systémy čelí nově obvinění 27 lidí a dvě firmy. Žalobce olomouckého vrchního státního zastupitelství Martin Brzobohatý ve středu řekl, že trestní stíhání zahrnuje 14 veřejných zakázek, jejichž celková hodnota je několik set milionů korun. Obvinění v kauze padlo podruhé, policie původně před rokem obvinila 20 lidí a osm firem. Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) však některá trestní stíhání v březnu zrušilo.

|Václav Štefan |Zprávy z domova

Digitalizace justice vázne. Ministerstvo to vysvětluje nedostatkem IT expertů

Ministerstvu spravedlnosti chybí desítky počítačových expertů a nestíhá kvůli tomu digitalizaci soudnictví. Už letos měl českou justici rozhýbat elektronický trestní spis na státních zastupitelstvích a v budoucnu i na soudech. To se ale nestihne a není vůbec jisté, kdy budou moct systém žalobci začít používat. Podle Nejvyššího státního zastupitelství se ale na přípravě intenzivně pracuje. Soudcovská unie považuje za důležité hlavně to, aby novinka pracovala bezchybně.

České firmy mají nedostatek IT specialistů, podle odhadů chybí až 100 tisíc programátorů

|Barbora Benešová |Zprávy z domova

V Česku chybí IT odborníci, shodují se personální agentury. A to i přesto, že specializované vysoké školy ročně absolvuje přes dva a půl tisíce lidí. Podobně jsou na tom i evropské firmy, kterým chybí přes 700 tisíc počítačových odborníků. Nedostatek softwarových vývojářů by se navíc měl podle personální společnosti AC jobs v dalších letech ještě zhoršovat.

| ČTK |Zprávy z domova

NSZ zrušil stíhání firem a některých osob v kauze IT zakázek

Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) zrušilo některá trestní stíhání v kauze údajně zmanipulovaných zakázek na informační systémy, ve kterých bylo obviněno 20 lidí a osm firem. Zcela zrušeno bylo stíhání všech osmi obviněných firem a tří lidí, u zbývajících obviněných bylo stíhání zrušeno částečně nebo byly jejich stížnosti zcela zamítnuty.

|Iveta Vávrová |Zprávy z domova

Poslanci budou řešit nefungující IT systém lékového ústavu

Problematický a nefunkční IT systém Státního ústavu pro kontrolu léčiv budou v lednu řešit poslanci. Chod ústavu, který v Česku hlídá pohyb, cenu nebo kvalitu léků či zdravotnického materiálu, částečně ochromil spor o autorská práva na počítačové programy. Některé databáze jsou nyní mimo provoz. Pacienti tak například nedostanou léky na elektronický recept.

|Evelyna Kulíšková, kov |Zprávy z domova

Zakázka byla špatně napsaná, brání se ostravská firma nařčení z ministerstva

Firma ha-vel internet, která dodává IT služby pro policii, odmítla obvinění z podvodu. Na ostravskou společnost podalo trestní oznámení ministerstvo vnitra – domnívá se, že firma úmyslně dodala technologie v horší kvalitě, než jakou slibovala ve smlouvě. Generální ředitel ha-vel internetu Pavel Halfar to odmítl. Podle něj firma postupovala v souladu se smlouvou.

| ČTK, Tereza Chlubná, kov |Zprávy z domova

Kvůli hospodaření v oblasti ICT promarnilo MPSV miliardu korun, tvrdí Marksová

Resort práce a sociálních věcí promarnil podle ministryně Michaely Marksové (ČSSD) kvůli dřívějšímu špatnému hospodaření až miliardu korun. Špatné hospodaření se týká informačních a komunikačních technologií (ICT). Audit prý ukázal, že velká část systémů v resortu funguje bez smluv, a některé služby jsou dokonce dvakrát.