Do výběrového řízení na olomouckého vrchního žalobce se přihlásil z Vrchního státního zastupitelství Olomouc současný náměstek Radek Bartoš a evropský pověřený žalobce Adam Bašný.
Stříž navštívil olomoucké vrchní státní zastupitelství ve čtvrtek, rozhodl se tak řešit neutěšenou situaci, která nastala po rezignaci šéfa olomouckého zastupitelství Daňhela.
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), který v minulosti olomoucké žalobce opakovaně kritizoval, vzkázal, že vzal Daňhelovu rezignaci „s politováním na vědomí“.
Jak se nový šéf vyrovná s kritickou analýzou práce olomouckých žalobců? Jaké změny čekají na jeho podřízené? Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu byl Radim Daňhel.
Návrh řešení na reorganizaci zastupitelství má kandidát Radim Daňhel předložit v řádu několika dnů. Na jeho základě se ministr rozhodne, zdali ho jmenuje do funkce.
Daňhel by tak nahradil Ivo Ištvana, který od dubna přešel jako státní zástupce na Nejvyšším státním zastupitelství v Brně. Ve funkci v Olomouci jej od jara zastupoval náměstek Pavel Komár.
Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) spustila proces, na jehož konci by měla vládě nabídnout ke schválení kandidáta na post nejvyššího státního zástupce.
Ministryně spravedlnosti Marie Benešová tvrdí, že komentáře nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana k jejímu návrhu na změny v zákoně o státním zastupitelství začínají být paranoidní.
Benešová uvedla, že je to její předběžná úvaha, počká na analýzu práce obou vrchních státních zastupitelství i názor odborníků a bude respektovat většinový názor.
„Prezident se rozhodl přispěchat na pomoc premiérovi, s nímž ho svazuje osudové mocenské propojení jako kdysi s Václavem Klausem,“ píše v komentáři Jiří Leschtina.
„Není možné útočit na státní zastupitelství, orgány činné v trestním řízení si vedou velmi dobře. Ty útoky nemůžu akceptovat, žádná zásadní pochybení nevidím,“ uvedl Hamáček.
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se ohradil vůči útokům politiků na soustavu státních zastupitelství. Vyjádření vydal dva dny poté, co prezident Miloš Zeman znovu zaútočil na Ivo Ištvana.
Server iROZHLAS.cz přináší první velký rozhovor s olomouckým vrchním státním zástupcem Ivo Ištvanem po pravomocném rozsudku v kauze Jany Nagyové, dnes Nečasové.
V Brně kriminalisté během čtvrtečního zásahu zadrželi podle dostupných informací radního a někdejšího místostarostu Jiřího Švachulu (ANO). Ten je podle Práva ústřední postavou v celém případu.
Michal Galát, donedávna dozorující státní zástupce jedné z kauz podnikatele Shahrama Abdullaha Zadeha, čelí kárné žalobě. Podal ji jeho nadřízený, olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan.
Čtyři roky jsou dlouhý čas - v Česku je to celé jedno volební období. Takže všeobecná skepse, která doprovází čtvrté výročí zásahu policie na Úřadu vlády, je dobře pochopitelná.
Ve zprávě sněmovní vyšetřovací komise k reorganizaci policie chybí zásadní informace o výpovědích svědků a důkazech. Ve vysílání Českého rozhlasu Radiožurnálu to ve čtvrtek uvedl olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. Zpráva je tak podle něj 'sterilní' a každý si ji může vykládat, jak chce. Komise se také podle něj snažila očernit státní zástupce.
Téměř čtyři hodiny vypovídal před sněmovní vyšetřovací komisí ke kritizované reorganizaci části policie olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. Komise jednala za zavřenými dveřmi. Ištvan po své výpovědi pouze řekl, že komisi doručil takzvanou Šlachtovu zprávu dokazující údajné propojení špiček policie s organizovaným zločinem. Po Ištvanovi před poslance předstoupil bývalý ředitel ÚOOZ Robert Šlachta, který vypovídal celkem pět hodin. Podrobnosti ze slyšení neuvedl.
Vyšetřovací komise k reorganizaci části policie ve čtvrtek vyslechne bývalého šéfa protimafiánského útvaru Roberta Šlachtu. Kromě něj přijdou i olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan a někdejší vysoký důstojník ÚOOZ Jiří Komárek. Dnes už bývalí policisté tvrdí, že mají důkazy o propojení špiček policie s organizovaným zločinem.
Jana Nečasová a tři bývalí příslušníci Vojenského zpravodajství jsou nevinní, rozhodl nepravomocně Obvodní soud pro Prahu 1. Obžalováni byli kvůli údajnému zneužití tajné služby. Kauza vedla před třemi lety k zásahu na Úřadu vlády a k pádu vlády Petra Nečase. Podle poslance ODS a člena sněmovního ústavněprávního výboru Marka Bendy se dodnes žádné z podezření neprokázalo a státní zástupci by z toho měli vyvodit odpovědnost.
Jana Nečasová a trojice bývalých vojenských zpravodajců byli podruhé zproštěni viny v kauze údajného zneužití vojenské tajné služby. Podle některých politiků by proto měl olomoucký státní zástupce Ivo Ištvan rezignovat.
Ani rok od vypuknutí takzvané kauzy Nagyová není jasné, s jakým výsledkem případ skončí. Vyšetřovatelům se podařilo k soudu poslat zatím jen jednu z částí případu. A to údajné zneužití Vojenského zpravodajství. Naopak přijímání úplatku trojicí exposlanců ODS zastavil Nejvyšší soud.
V případu vyšetřování lidí kolem Jany Nagyové by ještě do konce října mohla padnout další obvinění, nebo naopak rozhodnutí o zastavení trestního stíhání. V České televizi to řekl olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan.
Mandátový a imunitní výbor Poslanecké sněmovny přerušil schůzi, na které měl řešit žádost žalobců o vydaní expremiéra Petra Nečase (ODS) k trestnímu stíhání. Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan totiž včera avizoval, že ji chce ze sněmovny stáhnout.