jaderná energetika

Trump je přítel Izraele, řekl Netanjahu. Chce s ním diskutovat o jaderné dohodě s Íránem

| ČTK |Zprávy ze světa

Izrael a Spojené státy by mohly spolupracovat na vypovězení mezinárodní dohody s Íránem o jeho jaderném programu. Řekl to izraelský premiér Benjamin Netanjahu, podle kterého je nově zvolený americký prezident Donald Trump velkým přítelem Izraele. Dohodu s Íránem loni kromě USA podepsalo pět dalších zemí. Írán jejím prostřednictvím získal za ústupky v jaderném programu zrušení sankcí.

| ama |Technologie

Černobyl zakryla kovová kopule. Dalších sto let má bránit úniku radiace

Havarovaný reaktor odstavené jaderné elektrárny v Černobylu zakryla nová kovová kopule. Stavba kryje původní betonový sarkofág a úniku radioaktivity by měla bránit po dobu další stovky let. Vybudování krytu trvalo čtyři roky a stálo přes jeden a půl miliardy eur. Finančně se na něm nejvíce podílela Evropská banka pro obnovu a rozvoj, ale přispěla i Česká republika.

| ČTK |Zprávy ze světa

Švýcaři jaderné elektrárny nevypnou, návrh zelených v referendu odmítli

Obyvatelé Švýcarska ve všelidovém hlasování odmítli iniciativu zelených, kteří chtěli zkrátit životnost pěti jaderných elektráren v zemi na nejvýše 45 let a zároveň zakázat výstavbu nových. Pokud by voliči návrh v referendu schválili, museli by se tři z celkových pěti elektráren zavřít už příští rok, čtvrtá v roce 2024 a poslední v roce 2029. Uvedená pětice momentálně vyrábí skoro polovinu švýcarské elektřiny.

|Vojěch Berger |Zprávy ze světa

Zastaví Švýcarsko své jaderné elektrárny? Lidé rozhodují v referendu

Švýcaři v neděli v referendu rozhodují o budoucnosti svých jaderných elektráren. Pokud projde návrh strany Zelených, začnou se reaktory postupně zastavovat už příští rok a ty poslední skončí v roce 2029. Odpůrci ale tvrdí, že to je příliš uspěchaný plán - bojí se výpadků energie i větších nákladů pro daňové poplatníky. Průzkumy předpovídají těsný výsledek hlasování. Ve Švýcarsku je celkem pět jaderných elektráren. Žádné nové bloky se tam nesmějí stavět od havárie v japonské Fukušimě.

| ČTK |Ekonomika

Stavba jaderných bloků v Česku? Bez tendru, lepší je mezivládní dohoda, tvrdí ČEZ

Nové jaderné bloky v Česku by bylo jednodušší postavit pomocí mezivládní dohody než tendru. Řekl to v pondělí ředitel útvaru výstavby jaderných elektráren ČEZ Petr Závodský. Podobný způsob použilo k rozšíření své jaderné elektrárny Paks Maďarsko. Bez výběrového řízení se na konci roku 2014 dohodlo s ruským Rosatomem. Podle českého vládního zmocněnce pro jadernou energetiku Jána Štullera teď ale není možné, aby stát preferoval jakoukoli konkrétní variantu.

|Robert Mikoláš, mkp |Hokej

Teherán má zájem o účast Česka při zajištění bezpečnosti íránských jaderných elektráren

O spolupráci s Českou republikou v oblasti jaderné energetiky má zájem Írán. Po jednání s českým ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem z ČSSD to prohlásil íránský viceprezident Alí Akbar Sálehí. Právě Sálehí, který je na dvoudenní návštěvě České republiky, se podílel na vyjednání přelomové dohody o íránském jaderném programu uzavřené vloni v červenci.

|Kristina Lamperová |Regiony

Obyvatelé Slavětic podpořili výstavbu pátého bloku Dukovan, chtějí ale kompenzace

Výstavbu pátého bloku jaderné elektrárny Dukovany lidé schvalují, ale s vysokou státní kompenzací. Takový je výsledek včerejšího referenda v obci Slavětice na Třebíčsku. Lidé chtějí, aby jim stát vynahradil horší životní podmínky. Opozice, která referendum vyvolala, už má připravené návrhy i připomínky a chce, aby starosta objasnil, jaké kompenzace stát nabízí.

|Jana Klímová |Ekonomika

Česko bude s Čínou spolupracovat v jaderné energetice

Během návštěvy čínského prezidenta v Praze příští týden se má podepsat několik memorand a dohod o spolupráci firem obou zemí v jaderné energetice. K těm nejzajímavějším patří smlouva mezi polostátní energetickou firmou ČEZ a čínskou jadernou firmou China General Nuclear Power (CGN), respektive mezi jejich dceřinými firmami.