Ministr Havlíček v úterý řekl, že je nutné reagovat na rychlou dekarbonizaci, tedy útlum uhlí v rámci celé Evropy. Podle něj dochází nyní k tomu, že v budoucnu nebude dostatek energie.
Po letech dohadů padlo důležité rozhodnutí. Investory staveb v Dukovanech a možná i v Temelíně mají být dceřiné společnosti ČEZ. Co to znamená, vysvětlila šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.
„Potřebujeme zajistit stabilní zdroj energie, který udrží chod soustavy i v krizových stavech,“ říká vládní zmocněnec pro jadernou energetiku a bývalý ředitel ČEZu Jaroslav Míl.
Šéfka Úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová v rozhovoru pro iROZHLAS.cz vysvětlila, jaké nepřesnosti jsou v seriálu, ale také to, co je vystiženo správně a věrně.
Stát tak podle Babiše získá větší kontrolu nad výstavbou a možnost jednat v případě, že se změní parametry trhu, či přebrat stavbu od ČEZ, kdyby hrozilo zvýšení nákladů.
Plány na možnou stavbu nového jaderného zdroje v Česku už několik let brzdí nejasnosti okolo financování. O stavbu se podle dřívějších informací zajímá šest společností.
Nové bloky jaderné elektrárny v Dukovanech by mohla zajistit dceřiná firma společnosti ČEZ. Naznačil to premiér Andrej Babiš. Minoritní akcionáři to ale odmítají, mezi nimi je i Michal Šnobr.
Politici podle něj nemají stále odvahu učinit rozhodnutí. Mimo jiné by se prý vystavili tlaku různých vlád, které chtějí podpořit svoje firmy, aby blok stavěly.
Temelín o chybě podal zprávu Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) a podle dohody z rakouského Melku dostanou zprávu i rakouské úřady. Chyba energetiků nikoho neohrozila.
V budově ministerstva financí začalo v pátek ráno jednání o české energetice. Rozhodnutí o stavbě nového jaderného zdroje v Česku dlouhodobě brzdí nejasnosti o způsobu financování.
„V ČEZu drží 30 % prostředků soukromí investoři. Pokud by ČEZ financoval nové jádro, tak by třeba dalších 20 let nevyplácel dividendy. To se malým akcionářů nelíbí,“ říká Jan Rovenský z Greenpeace.
Poradní tým Miloše Zemana pro energetiku se v neděli shodl na podpoře dostavby nových jaderných bloků. Schůzky se zúčastnil mimo jiné ministr průmyslu a obchodu v demisi Tomáš Hüner za ANO.
Kdo by měl v Česku postavit nové jaderné elektrárny za stovky miliard korun? Buď nynější polostátní ČEZ, anebo nová státní firma, která však předtím získá od ČEZu celou jeho jadernou divizi.
Česko jde proti evropskému proudu – Německo a Francie reaktory zavírají, stavba nových se 2× až 3× prodraží a protáhne. Nové Dukovany by vstoupily na trh, kde už nebudou konkurenceschopné.