Pokud zvolený americký prezident Donald Trump zastaví vojenskou pomoc poskytovanou Kyjevu, Ukrajina by mohla během několika měsíců vyvinout jadernou bombu.
„Samotné předběžné opatření spíše nevypovídá nic o tom, že by úřad chtěl nebo se chystal dát stěžovatelům za pravdu,“ přibližuje ekonomická analytička Českého rozhlasu Jana Klímová.
Experimentální fyzik z Technické univerzity Ostrava Jan Schäfer se podílí na výzkumu plazmatu, které se může stát zdrojem energie budoucnosti. „Je to ohromně komplexní záležitost,“ vysvětluje fyzik.
„Tato dohoda pomůže urychlit novou technologii k pokrytí energetických potřeb čistým a spolehlivým způsobem a otevřít přístup k plnému potenciálu AI pro všechny,“ sdělila společnost Google.
Podle EDF byla nabídka nespravedlivá, protože jihokorejská vláda může KHNP poskytnout finanční podporu, která by ohrozila hospodářskou soutěž v Evropské unii.
Jaderná elektrárna Temelín v úterý neplánovaně odpojila svůj druhý blok od přenosové sítě. Automaticky to provedla takzvaná záblesková ochrana jedné ze čtyř elektrorozvoden.
Je příznačné, že stavbou jaderné elektrárny nebyla pověřena ruská firma, i když před pár lety to možná nebylo vyloučeno, nebo čínská, ačkoli v Čínské lidové republice se staví nejvíc bloků na světě.
Když jihokorejská jaderná firma KHNP stavěla reaktory ve Spojených arabských emirátech, získal Westinghouse kus zakázky. Rádi bychom to viděli i tady, říká šéfka SÚJB Dana Drábová.
Většina tuzemských médií používá obrat „tendr století“, když mluví o tom, jak vláda přidělila zakázku na výstavbu dvou jaderných bloků v Dukovanech společnosti KHNP.
„Korejská výstavba ve Spojených arabských emirátech, dopadla ve srovnání s jinými ve světě relativně dobře,“ říká výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor.
Vláda zatím rozhodla o stavbě dvou bloků v Dukovanech, oznámil premiér Petr Fiala. Vláda bude také jednat s vítězným KHNP o opci na další až dva reaktory v Temelíně.
Přesně před 70 lety dosáhl první švédský reaktor takzvaného kritického stavu neboli začal samostatně fungovat. Zařízení označované jako R1 fungovalo asi 15 let.
Na konferenci o jaderném zabezpečení, kterou pořádá Mezinárodní agentura pro atomovou energii, má své zastoupení třeba ruská delegace. Přitom hned úvodní proslovy se nesly v duchu kritiky Ruska.
Reaktor nechají operátoři v takzvaném nahřátém stavu, který umožní jeho rychlejší návrat do provozu s čímž elektrárna počítá v nadcházejícím týdnu, přiblížil mluvčí temelínské elektrárny Marek Sviták.
Japonsko ošetřenou radioaktivní vodu začalo vypouštět do moře loni v srpnu. Jde o odpadní vodu použitou při chlazení jaderného paliva po nehodě ve Fukušimě v roce 2011.
List The New York Times či stanice ABC ve středu s odkazem na své zdroje uvedly, že zpravodajské informace souvisejí s pokusy Ruska vyvinout kosmickou protisatelitní jadernou zbraň.
Nikoli pouze jeden, jak se původně plánovalo, ale hned čtyři nové jaderné reaktory chce česká vláda nechat vybudovat v příštích desetiletích. Dva pro Dukovany a další dva pro Temelín.
Přístroje na měření radiace nezaznamenaly dopady incidentu na prostředí mimo elektrárnu, informovala ve čtvrtek podle agentury AP společnost TEPCO, která elektrárnu provozuje.
Předpokládá se, že v energetickém mixu Česka výrazně posílí jaderné a obnovitelné zdroje. Nahradit mají uhelné elektrárny, z nichž se zatím vyrábí nejvíc, skoro polovina elektřiny, v zemi.