„V důsledku ostřelování bylo poškozeno poslední vedení, které napájelo Záporožskou jadernou elektrárnu. Rusové staví svět na pokraj jaderné katastrofy,“ řekl ukrajinský ministr energetiky.
Učitelce, která popírala válku na Ukrajině, hrozí tři roky vězení, píše deník Právo. Ceny v restauracích vzrostly podle Lidových novin i o čtvrtinu. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
„Je to skutečně úspěch, který bude motivovat další fúzní výzkum, protože ukázal, že to funguje,“ vysvětluje Slavomír Entler z ústavu fyziky plazmatu Akademie věd.
Umělá fúze by mohla být bezpečným, udržitelným a ekologickým zdrojem energie. Při termonukleární fúzi se při extrémně vysokých teplotách spojují lehké atomy tak, že stvoří jádra těžších prvků.
„Hlavním kritériem, podle kterého budeme ve finále určovat pořadí uchazečů o dostavbu Dukovan, je cena za vyrobenou MWh,“ uvádí Pleskač, člen představenstva ČEZ.
„Írán informoval Mezinárodní agenturu pro atomovou energii, že začal obohacovat uran na 60 procent ve Fordo,“ uvedla íránská agentura ISNA s tím, že jde o „silnou reakci“ na poslední rezoluci agentur.
„Ačkoli úrovně radiace byly normální, rozsah poškození tohoto jaderného výzkumného zařízení je dramatický a šokující, dokonce horší, než jsme čekali,“ konstatoval šéf agentury Rafael Grossi.
Elektrárna je už delší dobu obsazena ruskými vojáky, ale stále ji obsluhují ukrajinští zaměstnanci. Areál zařízení byl opakovaně ostřelován, z čehož se navzájem obviňovaly obě bojující strany.
Rusko a Ukrajina se v posledních dnech vzájemně obviňovaly z ostřelování okolí Záporožské elektrárny. Ve čtvrtek se Moskva a Kyjev navzájem nařkly i z přípravy „provokace“ v tomto zařízení.
Jak naložit s vysoce radioaktivním vyhořelým palivem ze svých 24 jaderných bloků Jižní Korea stále řeší. Palivo tak zatím zatím zůstává v areálech elektráren.
Studentů z Česka je momentálně na Univerzitě Kings v Jižní Koreji pět. „Bude ze mě expert na bezpečnost jaderných elektráren. Na jádru mě baví asi úplně všechno,“ říká Jan Hruškovič.
Evropská komise navrhla zařazení jádra a plynu mezi takzvané přechodové zdroje v lednu s cílem přesvědčit investory, že se do nich vyplatí vložit peníze.
Ministerstvo řeší možnosti, jak zrychlit stavbu hlubinného úložiště radioaktivního odpadu. Podle návrhu evropské taxonomie by státy s jadernými elektrárnami měly úložiště zprovoznit do roku 2050.
Jaderné palivové soubory do Jaderné elektrárny Temelín budou od roku 2024 dodávat americký Westinghouse a francouzská Framatome. Nyní se používá ruské palivo od společnosti TVEL.
Ředitel jihokorejské společnosti KHNP Jae Hoon Chung upozornil, že některé firmy v Česku, které by se mohly na stavbě podílet, dlouhodobě spolupracují s Ruskem.
Chladicí systémy podle ministra pro energetiku Haluščenka budou opět pracovat v normálním režimu a nebude zapotřebí záložního zdroje, uvedl server Ukrajinska pravda.
„Je potřeba to všechno udělat rychle, začít všechny procesy tak, abychom do konce roku 2024 už měli vybraného dodavatele, který bude Dukovany stavět,“ řekl v pátek premiér.
Na konci minulého týdne obsadila ruská armáda Záporožskou jadernou elektrárnu. Teď se blíží k další – Jihoukrajinské jaderné elektrárně. Proč ruská armáda na energetické zdroje cílí?
Šéfové obou komor Parlamentu se do Bruselu vypravili krátce před tím, než komise zveřejní konečnou podobu takzvané taxonomie, tedy klasifikace ekologicky udržitelných investic.
Podle předsedkyně Úřadu pro jadernou bezpečnost je při jednání o úložištích odpadu potřeba brát obce a komunity jako partnery. Odvolávat se na případné negativní důsledky ale nelze, říká Drábová.
„Pro nás by bylo určitě lepší, kdyby byla jaderná energetika prohlášena za čistý zdroj bez jakýchkoliv časových omezení,“ říká Jiří Gavor z Asociace nezávislých dodavatelů energií.
Dosud nejvíc lidí, kteří se na pochodu proti úložišti sešli, bylo 450. Sobotní průvod svedl dohromady všechny věkové skupiny od předškoláků po seniory.
Pokud prý politika boje proti klimatickým změnám nebude respektovat konkrétní možnosti, stane se kontraproduktivní. „Lidé se vzbouří a vlastně to povede proti cílům klimatické politiky,“ dodává.