Strategický bombardér Tu-160M je modernizovanou verzí letounu Tu-160 z dob studené války. Ten měl původně sloužit v případě jaderné války k přepravě zbraní na dlouhou vzdálenost.
Zhruba 90 procent jaderných zbraní mají Rusko a Spojené státy. Dostupné informace o jejich jaderných arzenálech však v důsledku války na Ukrajině klesají.
„Kdyby v tuto chvíli jakýkoliv stát použil jaderný arzenál, tak i kdyby se jednalo o jednu malou taktickou zbraň, tak to bude celý svět vnímat jako přesun do jiných pravidel,“ říká Michal Smetana.
„Pokud budou USA dál sledovat současný kurz směrem ke konfrontaci s Ruskem a trvale zvyšovat pravděpodobnost přímého vojenského konfliktu, pak může být osud dohody Nový START zpečetěn,“ řekl Jermakov.
Během testu se dron pohyboval pod vodou v hloubce 80 až 150 metrů více než 59 hodin, než ve čtvrtek explodoval ve vodách u východního pobřeží země, tvrdí KLDR.
Dohoda má kořeny na začátku 90. let minulého století, kdy první dohodu START podepsali prezidenti USA a Sovětského svazu George Bush starší a Michail Gorbačov.
Nový výzkum, který vyšel v prestižním časopisu Nature popisuje jaký by byl dopad jaderné války na světovou produkci potravin. Oproti podobným výzkumům ovšem přichází článek s výrazně horší předpovědí.
Rusko tento systém před lety vyvinulo jako odpověď na budování amerického protiraketového štítu. Iskander-M je mobilní raketový systém s dosahem až 500 kilometrů.
Manévrů se účastní přibližně 1000 vojáků, kteří manipulují s asi 100 kusy vojenské techniky, a to včetně odpalovacích zařízení mezikontinentálních balistických střel JAR.
Podle vojenského analytika Lukáše Visingra je rozkaz ruského prezidenta Vladimira Putina uvést jaderné síly do vysokého stupně bojové pohotovosti aktem zoufalství.