jaderné úložiště

jaderné úložiště v textech na iROZHLASU

|Veronika Hlaváčová, ČRo |Zprávy z domova

Stát zúžil výběr míst pro úložiště jaderného odpadu. Zůstaly Kraví hora a Horka

Ministerstvo průmyslu zúžilo počet vytipovaných míst pro úložiště jaderného odpadu ze sedmi na dvě. Geologické průzkumy se teď budou týkat jen lokalit Kraví hora na Žďársku a Horka pod Velkým Meziříčím. Výběr zúžilo ministerstvo kvůli protestům okolních obcí – v pěti lokalitách se starostové nebo místní obrátili i na soud.

|Ondřej Bouda, kap |Zprávy ze světa

Ve Švédsku zkoumají možnost ukládání jaderného odpadu do žuly

České jaderné elektrárny vyprodukují tisíce tun vysoce radioaktivního odpadu. Už více než deset let ale stát marně hledá lokalitu pro stavbu jeho úložiště. Správa úložišť jaderného odpadu totiž naráží na odpor místních obyvatel, který slavil úspěch v roce 2005, kdy byly dokonce přípravné práce pozastaveny rozhodnutím vlády. Inspiraci pro podobu úložiště Česko hledalo v zahraničí.

|Petra Benešová, Kateřina Kozmová |Zprávy z domova

Obce, u nichž by mohlo být úložiště jaderného odpadu, žádají větší pravomoci

Hlubinné úložiště jaderného odpadu vznikne v Česku až za 50 let, už teď ale jeho výstavba budí vášně. Starostové obcí z vytipovaných lokalit si stěžují, že stát s nimi při plánování skladu vyhořelého paliva nejedná férově. Bojí se například toho, že nemohou odmítnout průzkumné práce, které předcházejí samotné výstavbě. Právě proto dnes předají ministerstvu průmyslu a obchodu svoje požadavky.