jaderný reaktor

|Jaroslav Skalický, Matěj Skalický |Ekonomika

České firmy se budou podílet na projektu malých jaderných reaktorů

Ačkoliv se některé evropské státy obracejí k jaderné energetice zády, jiné země včetně Česka ji chtějí posílit. O zakázky na rozšíření elektráren nebo výstavbu nových se vždy uchází také ruská státní korporace Rosatom. Počítá při tom právě i s českými podniky. A jejich zkušeností v jaderném strojírenství chce využít i v projektech reaktorů čtvrté generace, které jsou podle některých odborníků budoucností jaderné energetiky.

Japonsko se bojí radiace, kontrolou prošel i zpravodaj ČRo

|Robert Mikoláš, Igor Maňour, Markéta Bartošová, Veronika Sedláčková, Lenka Rafaelová, Jan Piroch |Zprávy ze světa

Situace v japonské jaderné elektrárně Fukušima je stále kritická. Podle světových agentur jsou dvě velké díry ve zdi, která obklopuje čtvrtý reaktor. V elektrárně navíc dnes došlo už ke třetímu výbuchu. Exploze poškodily ochranný obal reaktoru druhého bloku a do ovzduší unikly radioaktivní látky. V okolí elektrárny naměřili nebezpečné hodnoty radiace, ty ale opět poklesly.

|Robert Mikoláš, Lubica Bergmanová, Jan Piroch, Michal Šenk |Zprávy ze světa

Japonsko čeká až 10 000 obětí. Problémy mají další reaktory

Počet obětí ničivého zemětřesení a tsunami, které zasáhlo severovýchod Japonska by mohl stoupnout až na deset tisíc. V japonské televizi NHK to uvedl jeden z policejních úředníků. Zatím jsou ale potvrzených téměř 2000 mrtvých, další desetitisíce jsou pohřešovány. Hrozbu stále představují japonské jaderné reaktory. Poté, co došlo k explozi a následnému úniku radiace v jaderné elektrárně Fukušima 1, mají problémy další dva reaktory.

|Jan Prokeš, Kateřina Procházková, Jan Piroch |Zprávy ze světa

V japonské jaderné elektrárně Fukušima došlo k výbuchu

V japonské jaderné elektrárně Fukušima Daiichi, kterou poškodilo včerejší ničivé zemětřesení, došlo k explozi. Čtyři dělníci byli údajně zraněni. Páteční pohroma vyřadila v části komplexu z provozu chladící systém reaktorů a proto hrozilo jejich přehřátí. Tamní zaměstnanci proto vypustili ze zařízení lehce radioaktivní páru. Mezitím podle japonské agentury Kjódo stoupla bilance obětí páteční katastrofy - počet mrtvých nebo pohřešovaných podle ní překoná číslo tisíc šest set.

|Katarína Brezovská, David Šťáhlavský |Zprávy ze světa

Írán začal vkládat palivo do reaktoru v Búšehru

Írán dnes začal vkládat palivo do reaktoru v Búšehru. První íránská jaderná elektrárna by se měla do ostrého provozu dostat v lednu příštího roku. Reaktor budovali pro Teherán Rusové, kteří také do islámské republiky dodávají upravené jaderné palivo. Svět ale sleduje jaderné aktivity Íránu s velkým napětím.

|Klára Stejskalová |Zprávy ze světa

Německá koalice jedná o prodloužení provozu jaderných reaktorů

Stovky odpůrců jaderné energie dnes protestovali před budovou kancléřství proti vládní snaze prodloužit provoz reaktorů o dalších 10 až 15 let. Kancléřka Merkelová jednala s koaličními partnery s FDP a CSU i o zavedení daně pro provozovatele jaderných elektráren. Zároveň se snaží nají cestu, aby vládní rozhodnutí nemuselo projít hlasováním v horní komoře parlamentu, kde vládní koalice ztratila většinu.