Jakub Janda

Narozen 27. 4. 1978. Jakub Janda se do svého zvolení do Poslanecké sněmovny profesionálně věnoval sportu – byl českým reprezentantem ve skoku na lyžích. Ještě před volbami v říjnu 2017 však uvedl, že v případě volebního úspěchu sportovní kariéru ukončí.
Janda dokončil Střední odborné vzdělání s maturitou. Poté studoval na dvou vysokých školách – nejprve obor Eurospráva na Vysoké škole báňské v Ostravě, později Management sportu a trenérství na Fakultě tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci. Členem poslaneckého klubu ODS je od 24. 10. 2017.

Poslanecká stránka:  Jakub Janda

Jakub Janda v textech na iROZHLASU

| dab, Marie Bastlová, Jana Klímová |Zprávy z domova

Ideologové, nebo odvážní bojovníci s propagandou? Think tank Evropské hodnoty dráždí politiky

Think tank Evropské hodnoty má za sebou raketový vzestup. Zatímco ještě nedávno ho téměř nikdo neznal, za loňský rok se o něm objevilo v médiích přes tisíc zmínek, prezident Miloš Zeman na něj zaútočil ve svém vánočním projevu a pro mnoho dalších politiků se stal trnem v oku. A to za pouhé dva roky, kdy se malá nezisková organizace začala věnovat tématu uprchlické krize a hlavně sledovat ruskou propagandu a dezinformace v českém prostředí.

|Tomáš Kohout, Vojtěch Man |Zimní sporty

Hlavním svalem je hlava, říká kouč českých skokanů. Klid na Turné mohou najít během dne volna

Skokan na lyžích v dobré formě o skocích téměř nepřemýšlí. Na nájezdu, v milisekundách po odrazu i dole při přistání dělá automaticky přesně to, co má. Ale jakmile se nedaří, znervózní a o potřebný klid přijde. To je případ českých reprezentantů, kteří právě skokanskou pohodu budou hledat i během jediného volného dne na Turné čtyř můstků.

|Jakub Knoll |Zimní sporty

V kvalifikaci na závod Turné v Ga-Pa uspěli čtyři Češi. Nejdál z nich dolétl veterán Janda

V kvalifikaci na druhý závod Turné čtyř můstku uspěli čtyři čeští skokani ze šesti. Nejlépe si z nich počínal Jakub Janda, jenž v německém v Garmisch-Partenkirchenu předvedl výkon 128 metrů a obsadil 19. místo. Postoupili také Roman Koudelka, Lukáš Hlava a Vojtěch Štursa. Kvalifikační klání ovládl Němec Markus Eisenbichler, který skočil 138 metrů.

|Tomáš Kohout, Jakub Knoll |Zimní sporty

Janda deset dnů neskákal, přesto byl z Čechů nejlepší. Hrozně jsem se těšil, přiznal

Před necelými 11 lety vyhrál Jakub Janda celé Turné čtyř můstků ve skocích na lyžích. Pak zažil sezóny průměrné i ty, kdy se mu vůbec nedařilo. V začátku tohoto ročníku Světového poháru se trápil a nepomáhaly mu ani špatné lyže. Nyní to ale vypadá na obrat – v kvalifikaci na úvodní závod Turné čtyř můstků v německém Oberstdorfu byl totiž nejlepším z Čechů, když skončil na 12. místě.

|Tomáš Kohout, Radek Šamša |Zimní sporty

Štursa se těší, Koudelka doufá, Janda je naštvaný. České skokany čeká závod v Klingenthalu

Naděje. To je to, co spojuje české skokany na lyžích před nedělním závodem Světového poháru jednotlivců. V německém Klingethalu ji mají všichni, i když každý jinou. Lepšící se mladík Vojtěch Štursa doufá v úspěch, zkušený matador Roman Koudelka v to, že se mu konečně vrátí dobrý pocit. A Jakub Janda ví, že bude muset bojovat, má problémy s lyžemi.