Jan Kašpar

|Jan Dvořák, Jaroslav Skalický, Lucie Maňourová |Zprávy z domova

Praha a Pardubice slaví 100. výročí letu Jana Kašpara

Národní technické muzeum hlavního města Prahy a Pardubický kraj připravily bohatý program k výročním oslavám prvního dálkového letu v Čechách, který uskutečnil Jan Kašpar 13. května 1911 z Pardubic do Prahy. Ve spolupráci s Českými drahami vypravilo muzeum k této příležitosti zvláštní parní vlak, bohatý doprovodný program čeká zájemce u muzea na Letné i na letišti v Kuněticích u Pardubic.

Výroční let Kašparova Blériotu byl kvůli větru odložen

|Ladislav Dvořák, Lucie Maňourová, Karolína Koubová, Martin Karlík |Zprávy z domova

Výroční let repliky Blériotu legendárního českého aviatika Jana Kašpara, který se měl uskutečnit dnes ráno, byl zrušen kvůli silnému větru. Na letišti v Kuněticích u Pardubic měl dnes ráno letoun odstartovat a přistát v pražské Velké Chuchli, přesně jako 13. května 1911, tedy před 100 lety. Akce se uskuteční o týden nebo o dva později, aby se stihla její propagace pro veřejnost.

|Jaroslav Skalický, Eva Presová |Historie

Replika aeroplánu Jana Kašpara přeletí z Pardubic do Prahy

Pardubice a Praha si připomínají sto let od památného dálkového přeletu Jana Kašpara. Historickému mezníku v dějinách české aviatiky se už dnes v Národním technickém muzeu věnuje odborná konference a zítra bohatý program, na kterém se mimo jiné představí pamětní stříbrná mince. Hlavní událostí oslav se ale má stát přelet mezi oběma městy v replice letadla Jana Kašpara, jehož 100 let starý originál je v technickém muzeu.