Matematik Jan Kulveit by ocenil, kdyby se lidstvo dokázalo na zbrzdění růstu modelů umělé inteligence shodnout. Filozof a etik David Černý mu ale oponuje, že je to nerealistické.
„Zhruba 80 milionů šlo na pořízení společnosti Hostačovský zámek, která nemovitost vlastní. Zbylých 27 půjde na investice nebo provoz do budoucna,“ přibližuje nová jednatelka zámku Irena Kotíková.
Odborníci nejprve doporučují opatření, která jsou levná a méně omezující, tedy nošení respirátorů a více testování. V případě přetížení kapacit navrhují rozdávat lidem kvalitní antigenní testy zdarma.
Česko se nyní potýká s nárůstem počtu nakažených, čemuž podle Kulveita bylo možné zabránit, ať už vyšší mírou proočkovanosti, nebo intenzivnějším testováním a trasováním kontaktů nakažených.
Jan Kulveit z univerzity v Oxfordu, sociolog Dan Prokop nebo Filip Pertold z IDEA na sociálních sítích zkritizovali plán Anticovid týmu budoucí vlády. Ten chce opatření řídit podle vytížení JIP.
S delta variantou se podle Kulveita posouvá i hranice kolektivní imunity. „Počet lidí, kteří by měli být imunní, aby to covid skutečně zastavilo, může být hodně vysoko, až 90 procent populace.“
Mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví původně počítalo s tím, že se bude moci nově setkat až 10 lidí uvnitř a 20 venku. Po kritice expertů to ministr Petr Arenberger (za ANO) zrušil.
Premiér Andrej Babiš ve svém pravidelném nedělním videu na sociálních sítích uvedl, že mezioborová skupina dává svá doporučení ministru zdravotnictví pozdě.
Největším problémem u již zavedených opatření je pak podle experta to, že přišla pozdě. Dosavadní modely šíření nemoci ukazují, že čím později jsou opatření zavedena, tím trvají déle.
Výzkumný pracovník Institutu budoucnosti lidstva na Univerzitě v Oxfordu se zabývá globálními riziky pandemie koronaviru. Jak se může podle dosavadních zkušeností a modelů vyvinout situace v Česku?