Jan Nepomucký

|Monika Červená |Regiony

Svatý Jan na dopravní značce a palma uprostřed objezdu. Umělecké dílo v Nepomuku budí rozruch

Emoce budí mezi lidmi v Nepomuku na jižním Plzeňsku vítězný návrh uměleckého díla na téma svatý Jan Nepomucký. Stát by mělo na kruhovém objezdu ve městě, na frekventované silnici první třídy mezi Plzní a Pískem. Má upozornit na rodiště nejznámějšího českého světce a přilákat do Nepomuku více turistů. Porota složená z odborníků i zástupců města vybrala z 25ti návrhů ten, kde je světec provokativně vyobrazený na dopravní značce.

|Milan Kopp, David Koubek |Zprávy ze světa

Relikvií českého světce se chlubí brazilské město São João Nepomuceno

Malé brazilské město dostalo ke 200. výročí svého založení z Česka relikvii svatého Jana Nepomuckého. Je to totiž město, které vzniklo kolem kaple zasvěcené právě jemu a zároveň nese jméno svatého. Po několika letech, kdy se slavilo úplně jiné datum, se oslavy založení vrátily znovu na den, který v katolickém kalendáři náleží právě tomuto českému světci.

|Michaela Vetešková, Simona Bartošová |Regiony

Z mříže na Karlově mostě, připomínající smrt Jana Nepomuckého, zmizí zámky 'věčné lásky'

Přesně před třemi staletími na Karlův most přibyla socha svatého Jana Nepomuckého a stala se jeho trvalou součástí. Před třemi lety se nedaleko sochy objevila zdobená tepaná mříž, která zobrazuje mučednickou smrt tohoto údajného zpovědníka manželky krále Václava IV. Památkářům a strážcům Karlova mostu se ale nelíbí zámky různých tvarů, barev i velikostí, které na mříž věší zamilovaní.

Před 620 lety zemřel Jan Nepomucký, důvody jeho vraždy historici dodnes nevysvětlili

|Evelyna Kulíšková |Historie

17. dubna roku 1393 vytáhli rybáři při ranní obchůzce vltavských břehů z vody bezvládné mužské tělo. Podle legendy kolem hlavy zemřelého svítilo pět hvězd. A takto bývá snad nejznámější český světec Jan Nepomucký zobrazován dodnes. Dnes je to přesně 620 let, co zemřel na následky mučení, na němž se podílel i sám král Václav IV. O důvodech vraždy světce historici dodnes spekulují. Jisté ale je, že panovníka tento čin nakonec stál trůn.

|Michaela Vetešková |Historie

Ostatky františkánů se přepraví na nosítkách, které nesly rakev sv. Jana Nepomuckého

Skoro čtyři sta let usilovali katolíci o to, aby bylo čtrnáct zavražděných františkánů prohlášeno za blahoslavené. Zítra se dočkají a bude to vůbec první blahořečení na českém území. Při přípravách na nevšední obřad odhalili mniši řadu tajemství. Jedno z nich vydala i svatovítská katedrála. Za bočním oltářem se skrývala zvláštní nosítka.