Podle děkanky FF UK se také pracuje na podrobné bezpečnostní analýze hlavní budovy na náměstí Jana Palacha, ze které vyplynou další opatření a doporučení.
„Přišlo mi, že v tom je určitý přesah: že jsou to stateční muži, ale samozřejmě ženy nesou tu tíhu, ženy cítí ztrátu těch lidských životů,“ popisuje autor pomníku, architekt a spisovatel David Vávra.
„Zajímavá událost byla, že se objevily anonymní dopisy, které byly adresovány Václavu Havlovi a Daně Němcové, od kohosi, kdo tvrdil, že se chce na paměť Palacha upálit,“ popisuje historik Tomek.
Samotný pohřeb proběhl na Olšanských hřbitovech, nad hrobem kázal evangelický farář Jakub S. Trojan. „Věřím, že konal z lásky k životu. Ač zemřel, ještě mluví,“ líčí farář.
Čin Jana Palacha sochaře Zoubku hluboce zasáhl. „Otec celý život bral čin Jana Palacha za čin národního hrdiny. A v naší rodině byl za národního hrdinu celý život považován,“ vzpomíná sochařova dcera.
„Vzhledem k tomu, že se naše národy ocitly na okraji beznaděje, rozhodli jsme se vyjádřit svůj protest a probudit lidi této země následujícím způsobem,“ napsal 16. ledna 1969 v dopise Jan Palach.
V den 55. výročí upálení se Jana Palacha Vystrčil a další senátoři položili květiny a svíčky v místě, kde událost připomíná dřevěný kříž v chodníku pod Národním muzeem.
Symbol plamene a vlastní oběti již 55 let fascinuje hlavně italskou krajní pravici a mnohé neofašistické proudy. Oslovení italští i čeští odborníci vysvětlují, proč tomu tak je.
Cesta ztraceného dopisu Libuše Palachové ke svým adresátům, respektive k další generaci českokrumlovských studentů, je zcela reálná a nepochybně smysluplná.
„Byl to čilý, veselý, chytrý kluk. Velice impulzivní a vyřizoval si věci velmi rychle. Bylo s ním veselo,“ vypráví Stanislav Hamr. S Janem Palachem se kamarádil od dětství.
Střelba v univerzitní budově na náměstí Jana Palacha v Praze je nejtragičtějším podobným případem v historii Česka. Pachatel při ní na místě zabil 13 lidí, čtrnáctá oběť zemřela později v nemocnici.
Portrétoval anglickou královnu.Tak nazval životopisnou knihu o Frantovi Bělském její autor Bohumil Vostal. Se sochařovým dílem se setkal v Anglii při své práci zpravodaje České televize.
Radnice proto zvažují provoz pošt v režimu Partner Plus, hrazeném z obecních kas. Pošta zveřejnila v březnu seznam 300 poboček, které zruší k polovině roku z úsporných důvodů. Celkem má 3200 poboček.
Podle učitele dějepisu na pražském gymnáziu Matyáše Borovského studenti sice mají ponětí o tom, kdo to Jan Palach byl, často si ho ale pletou s jinými osobnostmi.
Petice Několik vět rozlomila ghetto opozice a umožnila vytvoření daleko širší platformy, popsal historik z Ústavu pro studium totalitních režimů Prokop Tomek.
Centrem Prahy v pátek projel průvod tří desítek historických amerických armádních aut. Kavalkáda džípů nazvaná Konvoj osvobození byla připomínkou americké Třetí armády generála George Pattona.
Vedení Prahy 2 schválilo znění dohody o vzniku pietního místa s majitelem domu, firmou United Corporation. Ve středu sdělila mluvčí Prahy 2 Andrea Zoulová.
„Cítil jsem potřebu tuto událost nějakým výrazným způsobem připomenout. Mrzelo mě, že se na takové dějinné okamžiky s poselstvím pomalu zapomíná,“ uvedl autor myšlenky. Akce se konala už pošesté.
Stránky rozhlasové stanice, která vysílá mimo jiné i v ruštině, nejsou dostupné kvůli 20 let starému článku o Janu Palachovi. Podle Ruska text nabádá k sebevraždě.
„Vzhledem k tomu, že se naše národy ocitly na okraji beznaděje, rozhodli jsme se vyjádřit svůj protest a probudit lidi této země následujícím způsobem,” píše Jan Palach v dopisu.
Plastiku odhalil ministr kultury Lubomír Zaorálek spolu s generálním ředitelem Národního muzea Michalem Lukešem a jejím autorem, akademickým sochařem Antonínem Kašparem.
Uložení na Olšanech znamenalo symbolickou nápravu toho, jak s Palachovými ostatky zacházel komunistický režim po jeho smrti v lednu 1969, kdy se student upálil.
Pořádající Obec architektů ve čtvrtek ceny vyhlásila prostřednictvím předtočeného pořadu vysílaného na internetu. Do letošního 27. ročníku ceny bylo přihlášeno 180 projektů.
Před rokem politici slibovali, že v Praze bude stálá připomínka Jana Zajíce. K tomu však zatím nedošlo. Praha 1 i pozůstalá rodina však doufají, že k zavěšené pamětní desky dojde ještě v tomto roce.