Jan Pavel II.

|Jaromír Marek |Historie

Od atentátu na Jana Pavla II. uplynulo 35 let. Útočník je už šestým rokem na svobodě

Dnes je to 35 let, co se turecký ultranacionalista Mehmet Ali Ağca pokusil zabít tehdejšího papeže Jana Pavla II. Po střelbě na Svatopetrském náměstí v roce 1981 sice Svatý otec utrpěl těžká zranění, jeho život se ale podařilo zachránit. Atentátníkovi veřejně odpustil a později ho dokonce navštívil v jeho vězeňské cele. Teď už je Mehmet Ali Ağca šest let na svobodě.

|Robert Mikoláš, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Polský mladík ujel dva tisíce kilometrů na kole, aby vzdal poctu Janu Pavlu II.

Polský vysokoškolák přijel na svatořečení Jana Pavla II. na kole. Chtěl tím tak vyjádřit úctu papeži, který se v Polsku narodil a v čele římskokatolické církve stál téměř 27 let. Právě Poláci tak mají v těchto dnech a hodinách v Římě a ve Vatikánu vedle Italů zřejmě největší zastoupení. Slavnostní kanonizaci tam zhlédnou už zítra a chybět u ní nechtěl ani mladý cyklista.

|Radoslava Kvasničková, Simona Bartošová |Zprávy z domova

Do Česka přijede vysvěcený polský vlak s papežským erbem

Zvláštní vlak s papežským erbem zavítá dnes do České republiky. Polský vlak, který má lidem připomenout život někdejšího papeže Jana Pavla II., projede tuzemskem během okružní misijní jízdy po zemích visegrádské čtyřky. Zastaví symbolicky v místech, kde papež při návštěvách v Česku pobýval. Lidé si vlak budou moci prohlédnout zítra ve Starém Městě u Uherského Hradiště, v pátek a v sobotu v Olomouci, poté i v Hradci Králové a v Praze.

|Martin Dorazín, Matěj Skalický |Zprávy ze světa

Vatikán prohlásil Jana Pavla II. za blahoslaveného

Jan Pavel II. byl prohlášen za blahoslaveného. Stalo se tak na mši, kterou ve Vatikánu sloužil jeho nástupce Benedikt XVI. Jan Pavel II. se stává blahoslaveným šest let a jeden měsíc po své smrti v roce 2005. Blahoslavení je nutný předpoklad k dalšímu kroku - svatořečení, tedy prohlášení za svatého. Přímo na místě je zvláštní zpravodaj ČRo Martin Dorazín.

|Martin Dorazín, Lucie Maňourová, Mariana Zapotilová, Matěj Skalický |Zprávy ze světa

Vigiliemi začíná příprava na blahořečení Jana Pavla II.

Katolíci ze všech koutů světa se sjeli do Říma, kde začínají třídenní slavnosti blahořečení minulého papeže Jana Pavla II. Obřad začne v neděli v deset hodin dopoledne. Na svatopetrském náměstí je vše připraveno na slavnost blahořečení Jana Pavla II. Židle pro nejprominentnější hosty jsou vyrovnány v řadách a za nimi je prostor pro věřící. Ploty a plůtky oddělují sektory, aby nedošlo k umačkání lidí.