Pětice, která letos často vystupovala v médiích a za svá slova si vysloužila kritiku. Server iROZHLAS se ptal, jak hodnotí současnou situaci a jak se zpětně dívají na to, co během roku tvrdili.
Na jedné straně kardiochirurg Jan Pirk, psychiatr Radkin Honzák či šéf stomatologů Roman Šmucler. Proti nim lékaři z první linie, kteří jim vzkazují: „Raději mlčte“.
„Jsem naprosto přesvědčený, že ten problém pochází z Číny. Mají mrtvá zvířata vedle živých, jedí je syrová a to je strašně nebezpečné,“ vysvětluje Jan Pirk v Dvaceti minutách Radiožurnálu.
Podle odborníka maraton nemusí vždy běžcům prospět. Přeceněním vlastních schopností nebo zanedbáním lékařské prohlídky si spousta z nich zadělává na zdravotní problémy.
Lidé by hlavně neměli podle lékařů přeceňovat svoje síly, raději závod vzdát než pak zkolabovat. To uvedl i profesor přednosta Kardiologie IKEMu Jan Pirk, který je taky známý tím, že rád běhá.
Místo uložení do ledu ho napojili na přístroj, který zajistil, že po celou dobu tlouklo. V současnosti se v Česku transplantuje přes 70 srdcí a díky nové metodě by jich mohlo být o pětinu víc.
V Praze se představili ti nejlepší triatlonisté z celého světa. Vedle řady olympijských a paralympijských medailistů nebo světových šampionů vyrazili do závodu Challenge Prague i nadšení amatéři.
Velká kunratická patří mezi závody s největší tradicí v Česku a zájem o ní rozhodně neupadá. Na její 85. ročník dorazilo opět přes 3 tisíce běžců všech věkových kategoriemí.
Za svůj profesní život provedl Jan Pirk už kolem sedmi tisíc operací srdce a bezmála tři stovky transplantací. „Vstávám před půl šestou a v půl sedmé odjíždím do práce,“ popisuje kardiochirurg.
Poslední zářijová neděle patří už spoustu let nejstaršímu běžeckému závodu na světě s nepřetržitou tradicí. Na trať Běchovice-Praha vyrazí zítra před polednem sportovci už po 120. a stejně jako v předešlých ročnících půjde nejen o výsledky, ale také o zajímavé příběhy, které tento deseti kilometrový běh píše už od roku 1897. Hodně už jich prožil známý kardiochirurg a propagátor pohybu - profesor Jan Pirk.
První listopadová neděle je od roku 1970 dnem, kdy se v jedné z nejrušnějších světových metropolí téměř zastaví všední život. Přes 50 tisíc závodníků se bude newyorskými ulicemi proplétat během největšího maratonu na světě. Celou délku skvěle organizovaného běhu navíc tradičně lemují nadšení diváci, kterých bylo v minulém roce podél trati úctyhodných 1,5 milionu.
Tisíce sportovních nadšenců dnes dorazily do pražských Kunratic, aby poměřili své síly už v 80. ročníku populární Velké kunratické. Do tradičního závodu, který se pravidelně běhá druhou listopadovou neděli, nastoupilo necelých tři a půl tisíce sportovců, které podél trati povzbuzovaly další stovky rodinných příslušníků.
Většina poradců, kteří pomáhali neúspěšnému kandidátovi na prezidenta Janu Fischerovi s předvolební kampaní, se před závěrečným duelem o Hrad rozhodla podpořit Karla Schwarzenberga z TOP 09. Názorově se tak rozešli s Fischerem, který se včera nepřímo vyslovil ve prospěch bývalého premiéra Miloše Zemana.
České běžecké lyžování je ve schizofrenní situaci. Na vrcholové úrovni tenhle sport v českém podání vyklízí ve světě pozice a lyžařské kluby zrovna nepřetékají mladými zájemci o závodní lyžování. Ale skoro pět tisíc účastníků nedělní Jizerské padesátky a další stovky v přidružených závodech dokazují, že mezi lidmi je o tuhle kratochvíli v naší zemi velký zájem a je to svým způsobem velmi přirozené.
Jakub Halík, sedmatřicetiletý profesionální hasič, se stal smutným hrdinou letošního roku. Jako jediný na světě dokázal na šest měsíců žít s umělým srdcem. Jeho vlastní mu museli lékaři vyoperovat kvůli agresivnímu zhoubnému nádoru.