Jana Nagyová

Proč se Česko propadlo v korupčním žebříčku? Může za to reorganizace policie, kauza Rath i Babiš

|Petr Jadrný |Zprávy z domova

Česká republika si v celosvětovém žebříčku vnímání korupce pohoršila o deset míst. Umístila se na 47. příčce. Podle Transparency International za to může nedostatečná legislativa, nedořešené případy korupce, například v kauze exhejtmana Davida Ratha nebo Jany Nečasové (dříve Nagyové), a také "privatizace veřejného zájmu", které se dopouští velké finanční skupiny a jejich lídrové, jako třeba Andrej Babiš (ANO) nebo Karla Komárka.

| ČRo, Mirko Kašpar |Zprávy z domova

Nic se neprokázalo, je třeba volat Ištvana a další k zodpovědnosti, říká Marek Benda

Jana Nečasová a tři bývalí příslušníci Vojenského zpravodajství jsou nevinní, rozhodl nepravomocně Obvodní soud pro Prahu 1. Obžalováni byli kvůli údajnému zneužití tajné služby. Kauza vedla před třemi lety k zásahu na Úřadu vlády a k pádu vlády Petra Nečase. Podle poslance ODS a člena sněmovního ústavněprávního výboru Marka Bendy se dodnes žádné z podezření neprokázalo a státní zástupci by z toho měli vyvodit odpovědnost.

| ČRo, Petra Hosenseidlová, Anna Kottová, Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

Státní zástupce navrhl Janě Nečasové 3,5 roku vězení za údajné zneužití Vojenského zpravodajství

Státní zástupce navrhl bývalé šéfce kabinetu premiéra Janě Nečasové (dříve Nagyové) 3,5 roku vězení za údajné zneužití Vojenského zpravodajství. Žalobce Rostislav Bajger tak žádá pro Nečasovou stejný trest jako loni. Obvodní soud totiž kauzu projednává podruhé. Sama obžalovaná vinu odmítá. Dnes obě strany přednesly závěrečné řeči, rozsudek padne zítra dopoledne.

|Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

Soud projednává kauzu Nečasové. Její právník požaduje dovýslech expremiéra

Přesně před třemi lety zasahoval ÚOOZ na Úřadu vlády. Několik dní poté rezignoval na post premiéra a předsedy ODS Petr Nečas. Dnes začal soud znovuprojednávat jednu z větví celé kauzy - údajné zneužití Vojenského zpravodajství. Bývalou vrchní ředitelku vládního kabinetu Janu Nečasovou, dřív Nagyovou loni soud zprostil viny. Odvolací senát ale verdikt zrušil a případ vrátil k novému projednání.

|Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

Byla tam od ní nějaká žárlivost a nenávist, vypověděla svědkyně v kauze Nagyová

Čtyři zaměstnanci Úřadu vlády dnes popsali okolnosti svého sledování v kauze Jany Nečasové, dříve Nagyové. Obvodní soud pro Prahu 1 vyslechl její asistentku, dva řidiče i správcovou Hrzánského paláce, kde někdejší premiér Petr Nečas bydlel. Svědčit naopak nepřišla jeho bývalá manželka Radka. Soud ji proto bude muset předvolat znovu.

|Eliška Malínská, Anna Kottová, Antonín Viktora |Zprávy z domova

Státní zástupci se chystají obžalovat Rittiga kvůli získávání tajných informací

Rok po vypuknutí aféry kolem Jany Nagyové (nyní Nečasové), kvůli které padla Nečasova vláda, policie stále analyzuje důkazy proti takzvaným kmotrům, kteří měli ze zákulisí údajně rozdělovat lukrativní úřady a ovlivňovat veřejné zakázky. Zatím nikoho z takzvaných kmotrů před soud neposlala. Nyní ukončila vyšetřování části případu, která se týká vynášení utajovaných informací. Z toho je kromě Nečasové obviněn i lobbista Ivo Rittig, státní zástupci se chystají podnikatele obžalovat.