Janukovyč

Janukovyč v textech na iROZHLASU

| ČTK, mls |Zprávy ze světa

V Kyjevě zastřelili ruského exposlance Voroněnkova. Emigroval kvůli strachu z režimu

V centru Kyjeva byl zastřelen bývalý ruský poslanec Denis Voroněnkov. Podle agentur to potvrdila ukrajinská policie. Šéf ukrajinské tajné služby SBU Vasyl Hrycak řekl, že v centru Kyjeva byli při střelbě zabiti lidé a že na místě jsou speciální jednotky a policie. Vrah, jehož identita dosud není známa, zemřel v nemocnici. Voroněnkov na Ukrajinu emigroval kvůli obavám z ruských bezpečnostních složek. Ukrajinský prezident z jeho smrti obvinil Rusko, což Kreml odmítl jako "absurdní".

| ČTK |Zprávy ze světa

Janukovyč o Majdanu: Byl jsem proti použití zbraní a krveprolití

Svržený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč během pondělního výslechu, vedeného na dálku ukrajinským soudem, připustil, že před třemi lety jeho tehdejší kancléř Serhij Ljovočkin mohl vydat příkaz rozehnat opoziční demonstranty v centru Kyjeva. Sám však znovu popřel, že by nařídil do demonstrantů střílet. Ukrajinský generální prokurátor při této příležitosti Janukovyčovi sdělil, že je podezřelý z vlastizrady.

|Pavel Novák |Zprávy ze světa

Majetek ukrajinského exprezidenta Janukovyče zmrazila EU oprávněně, potvrdil soud

Zmrazení kont bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče od března 2015 do března 2016 bylo podle rozhodnutí Tribunálu Evropského soudního dvora oprávněné. Soud ale také částečně vyhověl žalobě někdejší ukrajinské hlavy státu, když rozhodl, že pro zařazení Janukovyče a jeho dvou spolupracovníků na sankční seznam už od jara 2014 nebyl dostatečný důvod.

|Martin Dorazín, ČTK, Český rozhlas, kov |Zprávy ze světa

Janukovyč kritizoval ukrajinský režim. Sám je prý dál prezidentem i velitelem vojsk

Sesazený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč se dál cítí být hlavou státu i velitelem ozbrojených sil. Vzkázal to dnes z Ruska. Janukovyč vystoupil před novináře v Rostově na Donu. Chtěl prý rozptýlit fámy o tom, že zemřel. Opřel se také do současného ukrajinského režimu. Vlády nad Ukrajinou se podle něj zmocnili „bandité a neonacisté“ a nová moc prý chce rozpoutat na Ukrajině občanskou válku.

Janukovyč požádal Moskvu o vojenskou pomoc, Putin ukončil manévry na západě Ruska

|Milan Kopp, Martin Dorazín, Robert Mikoláš, Michaela Vydrová |Zprávy ze světa

Odvolaný ukrajinský prezident Viktor Janukovyč požádal v dopise ruského prezidenta Vladimira Putina o vojenskou pomoc. Je to prý v zájmu „ochrany ruskojazyčného obyvatelstva“. Mezitím Putin nařídil po vojenských manévrech na západě Ruska stažení armády do míst její stálé dislokace. Podle ukrajinských zdrojů ale Rusko soustřeďuje vojenskou techniku poblíž západní hranice s Ukrajinou.

|Martin Dorazín, ČTK, Martin Hromádka, Vanda Králová |Zprávy ze světa

Prezident Janukovyč v pátek promluví z Ruska, to mu zaručilo bezpečnost

Sesazený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč v pátek údajně promluví v jihoruském Rostově na Donu. Podle ruských médií tam uspořádá tiskovou konferenci. Dnes vzkázal, že se stále považuje za právoplatnou hlavu státu. Zároveň žádá Rusko, aby zaručilo jeho bezpečnost před "extremisty". A Moskva mu to podle zahraničních agentur vzápětí slíbila.

| ČRo, mkp, Martin Hromádka |Zprávy ze světa

Sledovali jsme ONLINE: Zástupci demonstrantů zmocnili vůdce opozice uzavřít dohodu s Janukovyčem

VIDEOPŘENOS Z MAJDANU UVNITŘ ČLÁNKU. ROZHLASOVÍ REPORTÉŘI PŘÍMO V CENTRU DĚNÍ - Majdan souhlasí s kompromisem, cesta k dohodě je prý volná. Vůdci opozice dostali zmocnění od demonstrantů podepsat dohodu s prezidentem Janukovyčem. Ten dopoledne oznámil, že Ukrajina se vrátí k ústavě z roku 2004. Pro Janukovyče to znamená výrazné omezení pravomocí. Přechodná koaliční vláda má podle dohody dovést zemi k předčasným volbám, které by se mohly konat v prosinci. Lidé v ulicích ale zprvu reagovali Jakukovyčovy sliby zdrženlivě.

| ČRo, Martin Hromádka |Zprávy ze světa

Na Ukrajině se čeká dohoda, u parlamentu se znovu střetli demonstranti s policií

VIDEOPŘENOS Z MAJDANU UVNITŘ ČLÁNKU. ROZHLASOVÍ REPORTÉŘI PŘÍMO V CENTRU DĚNÍ - Ukrajina čeká na podpis dohody, která by měla ukončit násilné střety mezi protivládními demonstranty a policií. Po celonočním jednání k ní údajně dospěli prezident Viktor Janukovyč s lídry opozice a evropskými emisary. Detaily dohody zatím politici neupřesnili, k jejímu podpisu by mělo dojít v nejbližších hodinách. U budouvy parlamentu se mezi tím opět střetli demonstranti s policií.

|Ondřej Bouda, kap |Zprávy ze světa

Lvovský region jako první vyhlásil autonomii na Janukovyčově vládě

Lvovský region je prvním, který vyhlásil autonomii. Starosta Lvova tvrdí, že jeho hlavním cílem je zajistit bezpečnost obyvatel města. A protože silové složky státu přestaly plnit svou funkci, musela regionální samospráva převzít zodpovědnost. Krok Lvova v různé míře následuje celá řada dalších měst. Často i politici z prezidentovy Strany regionů se od něj snaží distancovat.