„Zkoušek jsme měli hodně, záleželo nám na tom,“ vzpomíná na uvedení hry Akt Zdeněk Svěrák. „Měl jsem menší trému než všichni moji přátelé, kteří směřovali na jeviště,“ dodává Miloň Čepelka.
12 let staré zápisky Zdeňka Svěráka už jsou psány jiným perem než ty z roku 1966. A všechny jsou věnovány Ladislavu Smoljakovi. Poslechněte si exkluzivní nahrávky přímo od autora.
„Pražské kulturní středisko, pod které teď patříme, si přeje, abychom napsali novou hru, a to hned,“ píše Zdeněk Svěrák. „Napsali jsme ji přes prázdniny na chalupě a nazvali Herberk.“
Exkluzivní pořad k zahájení nové sezony Járy Cimrmana vysílal Radiožurnál přímo z rozhlasové kavárny. Na záznam se můžete podívat i na serveru iROZHLAS.
Hlavní spory mezi Šebánkem s Smoljakem přišly kvůli dvěma hrám divadla – Vyšetřování ztráty třídní knihy a Domácí zabijačce. Jirka ho takřka fyzicky nesnášel, líčí Svěrák v jeho denících.
„Divadlo Járy Cimrmana bylo založeno na zakládající schůzi 29. října 1966. Na tento mrazivý den svolal Jirka Šebánek do armádní redakce Čepelku, Smoljaka a mne,“ čte Svěrák ze svého deníku.
Když cestující z vlaku vystoupí, může vedle zastávky spatřit mohylu Járy Cimrmana, ohniště Járy Cimrmana a také jeho odlitek, který ho zobrazuje čelem k zemi.
„Deportace bylo vyvedení dveřmi, a to už od antiky znamenalo odvezení nepohodlného člověka za brány města. Mohl se ale vrátit, kdežto defenestrace je definitivní,“ říká historička Eva Doležalová
Podrobněji se na průběh natáčení hraného dokumentu o nejslavnějším Čechovi můžete podívat do galerie. Poslechněte si také reportáž o tom, jak natáčení probíhalo.
Dokumentární cyklus Stopy Járy Cimrmana sleduje osobu českého génia očima jeho tvůrců, povahou má připomínat cimrmanovský seminář. Diváci se na něj mohou těšit na jaře roku 2023.
Poprvé do Jevíčka přijeli v roce 2004. Městečko na pomezí Čech a Moravy si herci z Divadla Járy Cimrmana oblíbili natolik, že žádný rok nemůže chybět v plánu zájezdů.
Hry Divadla Járy Cimrmana se staly přes léta natolik populární, že některé hlášky doslova zlidověly. Tomáš Maleček hovoří o historii Cimrmana, divadelních hrách i o jejich překladech.
Vladimír Kroc v rozhlasové kavárně zpovídal herce Zdeňka Svěráka, Miloně Čepelku, Petra Bruknera, Marka Šimona, Petra Reidingera a Miroslava Táborského.
Jak Svěrák oslaví narozeniny? „Asi si jenom připijeme s manželkou a 29. března už půjdu do práce, tak musím být svěží,“ řekl. Dárky k životnímu jubileu ale dostává, svůj přidal i Český rozhlas.
Filip Smoljak požadoval po divadlu zvýšení autorského podílu za hry svého otce. V této části mu soud vyhověl. Autorům přiřkl 14 místo původních 12 procent ze zisku z každé hry.
Je tady dohromady asi 200 tisíc osobních karet a nejen to. „Jsou tady i mzdové listy, takzvané záznamy zdravotní prevence, které obsahují údaje o prašné expozici horníků,“ popsal Veselý.
Smoljak už dříve uvedl, že k Supraphonu nemá historicky naprosto žádnou důvěru a že by mu práva nikdy nesvěřil. Od soudu odcházel spokojený. „Uspěli jsme víc, než jsme čekali,“ řekl.
Známého spisovatel, skladatele nebo vynálezce připomínají ve Staré Huti také ulice. Okružní třída Járy Cimrmana, ulice Němého Bobše nebo K severnímu pólu pak připomínají jeho hry.