Kvůli teplému, suchému a větrnému počasí je až do pátku na většině území Česka zvýšené riziko vzniku a šíření požárů, výjimkou je východ a jihozápad České republiky.
„Zajíčci jsou velcí stresaři, musí se jim věnovat pouze jeden člověk,“ říká šéf záchranné stanice. A třeba veverky, které ještě potřebovaly příkrmy mlékem, si ošetřovatelé brali domů.
Doposud nejteplejší březen zaznamenali meteorologové v roce 2014, ten letošní byl oproti němu o 0,8 stupně Celsia teplejší. Po extrémně teplém únoru se tak jedná o další rekordně teplý měsíc v řadě.
V sobotu meteorologové očekávají nejvyšší teploty 20 až 24 stupňů Celsia. Není tak vyloučeno, že se dostanou až k 25 stupňům, což by znamenalo první letní den tohoto roku už na konci března.
Svátek oslavuje lásku mezi hinduistickým bohem Krišnou a jeho chotí Rádhou, píše AP. Hólí také signalizuje období znovuzrození či omlazení a přijetí pozitivní energie na úkor té negativní.
V neděli očekávají meteorologové srážky smíšené nebo sněhové už v polohách nad 600 metrů nad mořem. Maximální teploty přes den se dostanou na šest až deset stupňů Celsia.
„Důvodem pohyblivého začátku jara jsou přestupné roky, které v kalendáři srovnávají oběh Země kolem Slunce. 21. březen jako pevný den začátku jara stanovil koncil v roce 325,“ vysvětluje Veselý
Podle správy parku byl letošní vrchol rozkvětu japonských třešní druhý nejčasnější za posledních 100 let. Nepřekonal ale rekord z roku 1990, kdy okrasné stromy rozkvetly už 15. března.
Po první světové válce Společnost národů uvažovala o mezinárodním kalendáři, kde by každý měsíc, tedy včetně února, měl 30 dnů. Dnes si ale už nikdo nedělá iluze, že by se tento kalendář mohl zavést.
Svišť si stoupne na pařez, kde podle toho, jestli uvidí svůj vlastní stín, nebo ne, předpovídá další trvání zimy. Když stín vidí, bude zima ještě šest týdnů. Když ne, přijde brzy jaro.
S členstvím České republiky v NATO jsou spokojeny dvě třetiny Čechů. Vyplývá to z v pondělí zveřejněných výsledků průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR.
Stojí za úbytkem hmyzu počasí? „Vliv počasí není úplně snadno kvantifikovatelný. Hmyz většinou poměrně hodně fluktuuje v početnosti,“ říká Tomáš Ditrich z Jihočeské univerzity.
Květnové srážky byly prostorově nerovnoměrné, nejvíce pršelo v Beskydech, kde stanice naměřily přes 140 milimetrů. Vyšší srážkové úhrny byly zaznamenány také na celé Moravě a na jihu Čech.
V populaci je dlouhodobě asi čtvrtina až třetina alergiků. K tomu je v Česku ale mnoho nediagnostikovaných, kteří sezonní rýmu i další příznaky zaměňují s dlouhotrvajícím nachlazením.
Podle předpovědi ústavu se budou teploty v noci na pondělí pohybovat mezi plus jedním až minus třemi stupni Celsia, ale při slabším větru mohou klesnout na minus pět stupňů.
Přísně chráněná rostlina se do Lačnova prý dostala s krmivem pro koně napoleonského vojska. Každoročně si tento přírodní úkaz nenechají ujít stovky návštěvníků z celé republiky.
Od pátku se začne v Česku oteplovat, o víkendu mohou teploty vystoupat až na 15 stupňů Celsia. Ráno si lidé zejména v Čechách mají dávat pozor na náledí.
Po dlouhé ekonomické zimě přichází naděje na lepší zítřky. Vyhlídku pomalu přicházejícího ekonomického jara podporuje chování lidí, kteří po dvou letech krizí začali opět utrácet.
„Pokud začíná rašení či nastupují první květy dříve než je obvyklé, tak i déle čerpají vodu z půdy a ta může později chybět,“ dodává k současnému počasí Pavel Zahradníček z Akademie věd.
Podle politologa Ondřeje Ditrycha jistě jednou nadejde doba, kdy budou zahájena mírová jednání. Záležet to podle něj bude na výsledku ruské ofenzivy a ukrajinské protiofenzivy.
Když je zataženo a svišť nevidí svůj stín, bude zbytek zimy mírný a jaro přijde brzy. Když je naopak slunečno a svišť svůj stín vidí, jako letos, tak zima potrvá dalších 6 týdnů.