Jaroslav Kubera

Senátor, místopředseda Senátu, primátor Teplic a člen zastupitelstva Ústeckého kraje.

Vystudoval gymnázium, poté studoval matematiku na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Brně a zahraniční obchod na Vysoké škole ekonomické v Praze, ani jedno nedokončil. V letech 1967 až 1969 pracoval v oddělení dovozu Sklo Unionu Teplice a poté až do roku 1990 v obchodním oddělení Elektrosvitu Teplice.

V letech 1990 až 1994 byl tajemníkem Městského úřadu Teplice. V roce 1994 byl poprvé zvolen teplickým starostou, ve funkci (od roku 2002 primátorské) je dodnes, do čela města byl tedy zvolen již šestkrát. Uspěl i v letošních komunálních volbách, ODS dovedl ve městě k vítězství. O tom, zda bude posedmé zvolen do čela města, se zatím vyjednává.

Do Senátu byl poprvé zvolen v roce 2000, od té doby mandát vždy obhájil. V Senátu byl mimo jiné předsedou mandátového a imunitního výboru a předsedou senátorského klubu ODS. Po volbách 2016 byl zvolen místopředsedou Senátu. Je také členem zastupitelstva Ústeckého kraje.

Kubera řadu let patřil k nejvýraznějším politikům ODS. Někteří spolustraníci o něm uvažovali jako o možném kandidátovi na funkci prezidenta republiky, Kubera případnou kandidaturu odmítl.

Členem ODS byl od  roku 1992, na přelomu let 1967 a 1968 byl členem KSČ.

Jaroslav Kubera v textech na iROZHLASU