jazyk

|David Nyč - NEPOUŽÍVAT |Zimní sporty

Komunikace v olympijském Pchjongčchangu? Hlavně rukama a nohama

Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem, praví jedno přísloví. Jenže ne všude na světě ho ctí. Důkazem je následující reportáž, se kterou se přesuneme o osm časových pásem na východ do jihokorejského Pchjongčchangu, kde se za necelý rok budou konat zimní olympijské hry. Domluvit se tam některým z evropských jazyků, to je často velký problém.

Cizince do Čech láká hlavně práce. Zaměstnat ty mimo EU je ale obtížné

|Barbora Benešová |Ekonomika

Administrativní zátěž nebo jazyková bariéra - právě to jsou nejčastější překážky v zaměstnávání cizinců ze zemí mimo Evropskou unii v Česku. Přestože by tuzemské firmy rádi obsadily desítky tisíc volných pracovních pozic - nemají kým. V roce 2015 pobývalo v Česku rekordní množství cizinců - téměř 465 tisíc. Největší zastoupení cizinců tu měli Slováci, Ukrajinci a Vietnamci.

|Tomáš Kremr |nepoužívat - Věda

Program brněnských vědců rozpozná jazyk a věk mluvčího. Používají ho i bezpečnostní složky

Výzkumníci z Fakulty informačních technologií Vysokého učení technického patří ke světové špičce ve strojovém rozpoznávání řeči. Pokud třeba voláte na zákaznickou linku nebo přijmete hovor z call centra, je velká pravděpodobnost, že vás poslouchá také jejich program. Používají ho i bezpečnostní složky. Technologii na rozpoznávání řeči vyvíjejí brněnští vědcí několik let společně se soukromými firmami. Nedávno jejich práci ocenila Technologická agentura České republiky jako jeden z projektů, který pomáhá měnit svět k lepšímu.

| ČRo, Filip Nerad |Zprávy ze světa

Jazykem EU může být i turečtina. Návrhem se zabývá nizozemské předsednictví

Turečtina by se za čas mohla stát dalším oficiálním jazykem Evropské unie. Navrhl to v únoru Kypr a nyní se návrhem zabývá nizozemské předsednictví. Turecko návrh vítá. Podle Ankary by gesto přispělo ke zlepšení vztahů země s EU i k vyřešení kyperské otázky. Ostrov je od 70. let rozdělený na řeckou a tureckou část a v EU je zatím jen řecká část.

|Simona Bartošová, František Kuna |Hokej

Se švédštinou si netykám, ale trenérovi rozumím, říká obránce Skeleftey Ševc

Hokejově na vrcholné soutěže mnozí čeští hráči mají, někdy ale vázne komunikace a porozumění. Pro většinu hokejistů je tak zásadní co nejrychleji překonat jazykovou bariéru. Ve většině soutěží se hráči domluví anglicky, drobný problém může nastat, když trenér mluví jinou řečí - třeba švédštinou. Své o tom ví i Martin Ševc, obránce švédské Skeleftey.

|Pavel Novák, Pavlína Nečásková, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Ve Spojených státech zemřel poslední ze zakladatelů kódu Navajo

Byli hrdiny, ale dlouho se o nich nevědělo. Členové speciální jednotky spojařů amerického námořnictva, kteří spolu mluvili domorodým jazykem kmene Navajo, připravili za druhé světové války Japoncům horké chvilky. Žili v utajení až do roku 1968. Poslední z 29členné skupiny autorů šifrovacího kódu Navajo, Chester Nez, zemřel ve Spojených státech. Bylo mu 93 let.