Už téměř 30 let se v Bělorusku drží u moci Alexandr Lukašenko. Přežil několik krizí a prokázal ochotu použít brutální metody vůči kritikům. Jeho vláda dopadá na vše, od ekonomiky po pěvecké sbory.
Jeden řečník, pět tlumočníků a simultánní tlumočení. Zkoordinovat to dokáže systém Elitr, evropský on-line překladatel, u jehož zrodu stáli odborníci z Matematicko-fyzikální fakulty UK.
V poslední době se i v jazyku dost řeší, jak oslovovat nebinární lidi. „Jazykově jde o nový jev, v současné době jsme ve fázi experimentů a zkoušek,“ říká lexikografka Michale Lišková.
„Psát sdělně je nesmírně těžké pro každého z nás,“ uznává soudkyně Bejčková a uvádí příklady špatné praxe: „Elementární principy jsou přece základní zásady a kauzální nexus je příčinná souvislost.“
„Nepohoršuju se nad tím, že se čeština mění. Anglicismy vnímám jako něco přirozeného. I v minulosti češtinu obohatily jiné jazyky, třeba němčina,“ tvrdí Martin Šemelík z Ústavu pro jazyk český.
Frankofonní média jméno hlavy státu největší země na světě upravují do podoby „Poutine“. Stejně se ale jmenuje i známé jídlo pocházející z Kanady, kde je považováno za národní pokrm.
Krokodýlovití nemohou posouvat čelist na stranu, a proto kořist polykají vcelku, nebo ji trhají prudkými pohyby. Mají nejsilnější trávení ze všech živočichů. Stráví třeba i krunýře želv nebo kopyta.
Kdo při neformálním chatu lpí na dodržování pravidel pravopisu, působí jako člověk, který na klábosení s kamarády přijde v obleku. Tím může působit agresivně. Zvlášť když to vyžaduje i po ostatních.
Vzpomínání na doby, kdy si děti hrály venku na ulici, bez telefonů a moderních technologií. Jak to souvisí se sociálními sítěmi a dezinformacemi? Přečtěte si komentář Jana Fingerlanda.
Ryanair tvrdí, že kontroverzní testování zavedla kvůli vysokému počtu podvodných jihoafrických pasů. Tuto praktiku ale kritizovala mimo jiné i jihoafrická vláda a označila ji za diskriminační.
Ve snaze o jazykovou čistotu se na seznamu „zakázaných“ slov ocitl například pro-gamer (profesionální hráč) nebo cloud gaming (hraní her z cloudového úložiště).
Kvůli mezerám ve znalostech jak odborného, tak běžného českého jazyka někteří studenti nedokončí ani středoškolské vzdělání. Ministerstvo školství nyní hledá cestu, jak těmto studentům pomoci.
Každý jazyk má různé zvukové zákonitosti a experiment ukázal, že si psi dokážou během svého života s lidmi tyhle zákonitosti osvojit. Je to podobné, jako u velmi malých kojenců.
Když mají turisté při návštěvě Kanárských ostrovů La Gomera nebo El Hierro štěstí, můžou se stát svědky toho, jak místní obyvatelé komunikují na velké vzdálenosti.
Vyplývá to z online databáze Neomat, kam vědci z Ústavu pro jazyk český Akademie věd zanášejí neologismy. Například ‚distanční výuku‘ poprvé jazykovědci zaznamenali až v roce 2020.
„Je tam třeba koronablb nebo držkochránič. Z těch, co nejsou vysloveně obhroublé, tu máme třeba pojem covidčokl jako označení systému PES,“ lexikograf Martin Šemelík.
30. článek takzvaného jazykového zákona ukládá všem poskytovatelům služeb povinnost mluvit s klienty pouze v ukrajinštině, pokud zákazník nepožádá o komunikaci v jiném jazyce.
V Česku žije podle odhadů zhruba půl milionu lidí se sluchovým postižením. Z toho je přibližně 10 tisíc neslyšících, kteří používají znakový jazyk jako svůj mateřský.
Když má někdo maminku Češku a tatínka z Holandska, není divu, že ovládá oba jazyky. Další se učí ve škole a ještě jeden třeba kvůli cestování. Proč se ale někdo naučí sedmnáct různých řečí?
Sbírka sloupků začíná trefně od vejce neboli ab ovo. A dál pokračuje přes titulní Achillovu patu, gordický uzel, lakonickou mluvu či dělání s grácií až po žabomyší válku.