„Sdílená kultura a historie usnadňují vcítění se do obětí,“ vysvětluje v rozhovoru ředitel neziskové organizace ADRA Michael Kruger obrovskou vlnu solidarity s Ukrajinou.
„Situace uprchlíků v uprchlickém táboře v Bangladéši anebo později probíhající válka v Jemenu, to je přímý odraz toho, co dneska vidíme ve zpravodajství,“ ohlíží se.
V jemenské válce proti sobě od roku 2014 bojují šíitští povstalečtí Húsíové a jemenská vláda. Pokud bude příměří dodrženo, půjde o první zklidnění zbraní v Jemenu od roku 2016.
Jednostranně vyhlášené příměří má pomoci vytvořit pozitivní atmosféru při muslimském postním měsíci Ramadánu a zajistit příznivé podmínky nezbytné pro úspěch při vyjednávání mezi stranami konfliktu.
Podruhé v historii čeká fanoušky formule 1 Velká cena Saúdské Arábie. Mnoho neziskových organizací ale pořádání populárních závodů v zemi, která porušuje lidská práva, nadále kritizuje.
Zatímco šestnáctiletá Jemenka Zamzam Hizámová čekala na sponzora, který by jí zaplatil operaci vrozené srdeční vady, její nohu postihla gangréna způsobená neléčeným onemocněním.
Z Ruska a Ukrajiny pochází asi 29 % celosvětového exportu pšenice. Přerušení tohoto toku tlačí světové ceny nahoru. Invaze by mohla ovlivnit produkci obilí a zdvojnásobit celosvětové ceny pšenice.
Jemenští povstalci útočí drony na Saúdskou Arábii i Spojené arabské emiráty. Na izraelské území zase vysílá bezpilotní letadla libanonské hnutí Hizballáh a palestinský Hamás z pásma Gazy.
Rozhodnutí podle ministr zahraničí Chalífa Šahín Marara bylo přijato v rámci solidarity se Saúdskou Arábií ve světle nepřijatelného přístupu některých libanonských představitelů ke království.
Popravení byli usvědčení za podíl na zabití jednoho z vůdců šíitů Sáliha Sammáda. Podle šíitů byl zabit v roce 2018 při útoku bezpilotního letadla arabské koalice, jíž velí Saúdská Arábie.
Oblast Somálska a takzvaného Somalilandu, neuznaného státu na jeho severu, Džibuti nebo Jemenu, patří k baštám ilegálního obchodu se zbraněmi, ale i se zvířaty.
„Je téměř jisté, že si Al-Káida z Afghánistánu opět udělá bezpečné útočiště a využije ho k osnování teroristických útoků na USA a další,“ tvrdí americký expert Nathan Sales.
Podle zdrojů agentury AP loď vyplula z Íránu a zásilka zbraní zřejmě směřovala povstalcům z řad Húsíů v Jemenu. Na ně při tom platí od roku 2015 zbrojní embargo vyhlášené OSN.
„Od vypálení saúdskoarabského velvyslanectví v Teheránu jsou vztahy obou zemí mizerné. Jestliže nyní probíhají jednání, je to do značné míry průlom,“ říká bezpečnostní analytik.
Epidemie koronaviru je pro obyvatelstvo válkou zbídačených zemí dalším z řady problémů, se kterými se potýkají. Nemocnice ale nemají dostatečné vybavení a minimální jsou i testovací kapacity.
Saúdskou Arábií vedená koalice, jež bojuje v Jemenu proti šíitům, v neděli uvedla, že zničila dalších deset útočných dronů, které vypustili Húsíové. Tedy jemenští povstalci, které podporuje Írán.
„Byla by fatální chyba, kdyby se situace měla opakovat a my bychom při ní postupovali stejně. Znamenalo by to, že jsme nepoučitelní,“ myslí si lékař Tomáš Šebek.
Jemen zaznamenal po několika týdnech nové případy nákazy koronavirem. Mezinárodní organizace varují, že v kontextu občanské války a humanitární krize může být pro zemi další epidemie devastující.
„STC vyhlašuje autonomii na jihu od půlnoci 25. dubna 2020, výbor pro nezávislost začne pracovat na úkolech zadaných předsednictvem rady,“ uvedli separatisté v prohlášení.
„Když slyším nesmysly, jako je uzávěra hranic na rok či dva, když nám tady prezident blahosklonně diktuje, jak dlouho se tu máme zamykat a my snad ještě kloníme hlavy, z toho mi běhá mráz po zádech.“
O konci jedné z nejvlivnějších tváří radikální organizace se spekuluje od konce ledna. O Rimím se mluvilo jako o možném budoucím šéfovi celé organizace Al-Káida.