Blesková zpráva

Šest mrtvých po střelbě v nemocnici v Ostravě

jen

Jen se blíží rekordu vůči dolaru, jeho síla dusí japonskou ekonomiku

|Roman Chlupatý, Martin Hromádka |Ekonomika

Síla japonského jenu dusí zemi vycházejícího slunce. Tamní měna se po nedávné rekordní intervenci japonské centrální banky opět blíží k úrovni svého maxima vůči dolaru. Díky statutu bezpečného přístavu přitom posiluje už pět let, během kterých si vůči americké měně vylepšil pozici o 50 procent. Exportéři proto ztrácejí konkurenceschopnost a japonské firmy vyrábějí čím dál tím více v zahraničí.

|Roman Chlupatý, Lucie Maňourová |Ekonomika

Silný jen a malá poptávka způsobily mírný propad Japonska

Půl roku po havárii jaderné elektrárny Fukušima hlásí japonský průmysl v meziročním srovnání tříprocentní propad, tempo růstu není oslnivé ani v posledních měsících. Silná měna a předpovídané zpomalení růstu tradičních odběratelů japonského zboží přitom může nadále komplikovat ozdravení z ničivých březnových událostí.

|Martin Hromádka, Roman Chlupatý |Ekonomika

Japonský jen posiloval, premiér pohrozil další intervencí

Japonsko i nadále hýbe globálními trhy. Poté, co Naoto Kan v úterý obhájil pozici v čele Demokratické strany a společně s tím post premiéra, rozhodl se intervenovat proti jenu. Ten na první zásah reagoval oslabením, které by mělo zvýšit konkurenceschopnost japonských výrobců a tím podpořit ekonomiku. V noci na dnešek ale už jen opět posiloval. A Kan proto pohrozil další intervencí.

|Roman Chlupatý, Alena Adámková |Ekonomika

Analytik: Dolar a japonský jen oslabí, koruna a zlotý posílí

Japonská centrální banka ponechává úrokové sazby na ultra nízkých úrovních: 0,1 procenta označuje The Wall Street Journal. Cíl je podle listu jasný: pomoci nastartovat japonskou ekonomiku těžce zasaženou globální krizí. Zatímco hospodářství tato politika podle dostupných signálů pomáhá, investoři vlastnící jeny trpí. Japonská měna totiž v noci na dnešek opět oslabila a obrat k lepšímu je podle některých expertů v nedohlednu.