Jindřich Forejt

Zeman opět vysílá Forejta do Vatikánu, teď prý záleží na Zaorálkovi. Ministr a vláda ale mlčí

| ph |Zprávy z domova

Prezident Miloš Zeman opět posílá bývalého šéfa svého protokolu Jindřicha Forejta do Vatikánu. Dopis se svým souhlasem jmenovat ho velvyslancem předal už před měsícem ministru zahraničí Lubomíru Zaorálkovi. Vláda, která musí nový post schválit, ale v tomto směru žádné kroky nepodniká. Forejt navíc nemá ani bezpečnostní prověrku, vrátil ji po zveřejnění kompromitujícího videa. Jak ji mohl vůbec získat šetří policie.

| ph |Zprávy z domova

Bývalý protokolář Forejt bude šířit odkaz Václava Klause. Zaměstná ho exprezidentův institut

Bývalý ředitel odboru protokolu Kanceláře prezidenta republiky Jindřich Forejt nastoupí do Institutu Václava Klause. Protokol Hradu vedl Forejt již v době, kdy byl prezidentem právě Klaus. Z funkce odešel loni v prosinci poté, co média upozornila na existenci kompromitujícího videa, na kterém je údajně zachycen. Hrad sdělil, že Forejt se funkce vzdal z osobních a zdravotních důvodů.

Forejta jsem se nechtěl zbavit, je můj přítel, tvrdí prezidentův poradce Nejedlý

| ČTK, Kateřina Golasovská |Zprávy z domova

Poradce prezidenta Martin Nejedlý byl v poslední době spojován s odchodem vedoucího hradního protokolu Jindřicha Forejta. On sám v rozhovoru pro server Hlídací pes odmítl, že by měl na jeho rezignaci podíl. Spekulace o intrikách kancléře Vratislava Mynáře a Nejedlého popřel i prezident Miloš Zeman. „Výměna Forejta se chystala několik měsíců,“ tvrdí.

|Marie Bastlová |Zprávy z domova

Prověrku nemám, ale neměl bych s ní mít problém, tvrdí staronový šéf protokolu

ROZHOVOR. Bývalý šéf protokolu Miroslav Sklenář se vrací na Pražský hrad. Má nahradit Jindřicha Forejta, který se tento týden "vzdal funkce" ze zdravotních a osobních důvodů. Prověrku pro výkon práce ale zatím nemá. "Samozřejmě o ni zažádám a nepředpokládám, že by s tím měl být nějaký problém," říká v rozhovoru pro Český rozhlas.

|Anna Kottová |Zprávy z domova

Hříchy protokoláře Forejta: telefonát s Bradym, neviditelný Schapiro i neoprávněné používání titulu

PŘEHLEDNĚ. Hradnímu protokolu šéfoval už za prezidenta Václava Klause. Přestože se měl před nástupem Miloše Zemana stát velvyslancem ve Vatikánu, nakonec zůstal hradním protokolářem. Podle spekulací některých médií Jindřich Forejt zřejmě tento týden ve své funkci skončí. Jeho jméno se v posledních měsících často objevovalo v souvislosti s hradními přešlapy.

| mah |Zprávy z domova

Kdyby můj tým dělal takové excesy, vyměnil bych ho, naznačil Sobotka a zkritizoval hradní protokol

Pokud by můj tým dělal excesy jako protokol prezidenta republiky, přistoupil bych k personálním změnám, naznačil v Otázkách Václava Moravce premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD. Narážel tak na pozdní příjezd Miloše Zemana na pohřeb slovenského exprezidenta i kritiku na adresu amerického velvyslance. V případě, že by se do druhého kola příští volby dostali Zeman s hudebníkem Michalem Horáčkem, by prý ale sociální demokracie podpořila současnou hlavu státu.