Rok 2020 se pochopitelně vymyká jakýmkoliv měřítkům a prověřil by libovolnou vládu způsobem, který nikdo nepamatuje. Jenže Andrej Babiš vládnout chtěl, stálo ho to ohromné množství energie i peněz.
Petr Fiala (ODS) prožívá rušné dny. Jeho nasazení na sociálních sítích o víkendu připomínalo intenzitou Donalda Trumpa, prosadil se do nedělních Událostí České televize i pondělního Práva.
Třeba jen ve středu se Roman Prymula veřejně vyjadřoval hned pětkrát – při podpisu memoranda, v České televizi, ve sněmovně, pro rádio Impuls i Mladou frontu Dnes. A vedle toho Prymula čile tweetuje.
V krajských volbách sice vyhrálo ANO, na koalicích se ale mnohde chtějí dohodnout subjekty, které skončily na dalších příčkách. Podle Jindřicha Šídla ale nejde o nic nového.
Předseda vlády v pondělí veřejně vystoupil dvakrát. Poprvé odpoledne, kdy oznámil, že se ministrem zdravotnictví stane Roman Prymula (za ANO) a pak večer při projevu k lidu. Jak se projevy ovlivnily?
Rasistické reakce na bohumínský požár bytového domu, při němž zemřelo celkem jedenáct lidí včetně tří dětí, komentátora serveru Seznam Zprávy Jindřicha Šídla nepřekvapily.
„Rasismus je na stadionech stále přítomen. Nejlepší výchova proti rasismu na fotbalových stadionech je, že ve většině českých klubů už hrál nebo hraje nějaký tmavý hráč," hodnotí Šídlo.
Speciální pořad Interview Plus, ve kterém komentátor Jindřich Šídlo zpovídal bývalého hokejového reprezentanta a dnešního poslance za hnutí ANO Milana Hniličku.
Momentálně vládnoucí společenská většina, kterou bychom mohli pracovně nazvat „přátelé Miloše Zemana“, tedy ANO, komunisté, SPD a část ČSSD, považuje veřejnoprávní média za součást opozice.
I přes všechny problémy, které se na něj hrnuly, zůstává Andrej Babiš dále neohroženým vládcem české politiky. „Nevyrostl mu tady soupeř, a to je situace, kterou neznáme víc než 25 let,“ míní Šídlo.
„Jiná věc je, jestli se v 15minutovém vánočním poselství nenajde také místo pro jiné věci než pro stavební řízení, soudní řízení a dlouhou přednášku na téma globální oteplování,“ říká Jindřich Šídlo.
Česko si připomnělo 30 let od Sametové revoluce. Je co slavit? Jak na tom jsme s demokracií? A co přinese sobotní demonstrace na Letné, kam přišlo podle organizátorů 300 000 lidí?
Největší propad nálady byl podle komentátora až před nějakými 20 lety. Už jsme totiž splnili vstup do unie, NATO, zažili hojnost, ale i ekonomickou krizi.
Vždy, když se ve sněmovně někdo postaví k mikrofonu a zahájí svou řeč slovy „původně jsem dnes vystupovat nechtěl, ale“, následuje projev, který je buď úplně zbytečný, nebo skandální.
Český rozhlas Plus k novému dění v kauze Čapí hnízdo speciálně vysílal, hosty ve studiu byli komentátor Jindřich Šídlo a advokát a bývalý státní zástupce Jan Vučka.
Sociálním demokratům se již dostalo z několika míst dobře míněných upozornění, že kdyby bývali udělali, co udělat nechtěli, dopadli by u prezidenta jinak.
Ani tak nejde o jeden skandální výrok Vojtěcha Filipa (KSČM) o ceně vepřového a odkoupeném letském prasečáku. Závažnější problém je, že to Filipovi i v Česku roku 2019 nejspíš bez problémů projde.
Pro předsedu vlády lze vymyslet jen málo tak ponižujících chvil, jako když opouští schůzku s prezidentem republiky tak, aby se ho nemohl nikdo na nic zeptat.
Prezident Zeman ohlásil, že je připraven přijmout Staňkovu demisi. Jasné ale není, jestli je na jeho místo jmenuje Michala Šmardu. Další posun se dá očekávat příští týden.
Nejvážnější krize od roku 2017, tak hodnotí současnou patovou situaci kolem výměny na ministerstvu kultury komentátor serveru Seznam Zprávy Jindřich Šídlo.
Premiér Andrej Babiš z ANO a jeho možný střet zájmů nebo demise ministra kultury Antonína Staňka z ČSSD v rukou prezidenta Miloše Zemana. Témata pro čtveřici komentátorů a analytiků.
Staroměstské náměstí v Praze se potřetí zaplnilo lidmi protestujícími proti ohrožení nezávislosti justice. Je na místě, když organizátoři z hnutí Milion chvilek pro demokracii mluví o nové totalitě?