Pavlišta se po dvou letech vrátil na domácí trůn. Stewartová byla jasně nejrychlejší českou ženou, i když časem 2:31:54 zaostala o více než dvě minuty za svým osobním rekordem.
Obhájce titulu Homoláč, kterému se v letošní sezoně nedařilo, se vzdálil soupeřům už po prvním okruhu a cílem závodu na 10 kilometrů proběhl s náskokem 18 sekund před Jáchymem Kovářem z Dukly Praha.
Český atlet je v Keni skoro jako doma. V Itenu mu obvykle nic nechybí, kromě vlastního apartmánu ani skvělé počasí, nadmořská výška nebo přítomnost tisícovky dalších vynikajících běžců.
O víc než čtyři minuty se za posledních 16 let posunul mužský světový rekord v maratonu. Za nebývalým zlepšením stojí ekonomická situace ve východní Africe, ale také lepší boty.
Při neúčasti zraněné Evy Vrabcové Nývltové bude největší českou nadějí pro sobotní pražský půlmaraton Jiří Homoláč. V silné mezinárodní konkurenci budou jasnými favority vytrvalci z Afriky.
Jiří Homoláč je úřadujícím českým mistrem v maratonu, půlmaratonu a běhu na deset kilometrů. A pro své soupeře nemá dobré zprávy ani do budoucna. Svůj běžecký repertoár možná rozšíří o další trať.
Praha byla podruhé během krátké doby svědkem světového běžeckého rekordu. Joyciline Jepkosgeiová desetikilometrovou trať zaběhla za 29:43 a vylepšila tak vlastní světový rekord o 21 sekund.
Závod Běchovice - Praha má mezi silničními běhy stále výjimečné postavení. Od roku 1897 vytrvalci soutěží na oblíbené trati bez jediného vynechání a to je ve světě naprostý unikát. Dnes si zajímavé - nové trofeje si odnesli v elitních kategoriích Jiří Homoláč a Simona Vrzalová, ale musíme dodat, že jubilejní 120. ročník nepřilákal kvalitnější zahraniční konkurenci.
Pražský maratón, který se poběží zítra, je složený z nejvíce národností a zhruba 9 000 běžců. U dvou lidí, kteří určitě nebudou chybět při jeho 20. ročníku, můžeme najít zajímavé kontrasty.