Česká armáda je podle bývalého náčelníka Generálního štábu sice konstruována na účast ve větším konfliktu, ale nemá dotaženou spoustu klíčových modernizačních projektů.
„Může se do budoucna stát, že se něco podobného bude opakovat, a proto se musí přijmout nějaká radikálnější řešení pro ochranu spojenců v této části aliance,“ uvedl Šedivý k dopadu rakety do Polska.
Do čela ruských invazních sil byl jmenován Sergej Surovikin přezdívaný generál Armagedon. „Tento generál je skutečně něco, co musel Putin, v uvozovkách řečeno dlouho hledat,“ říká generál Šedivý.
„Je to zlomový bod. V tomto okamžiku je zřejmé, že Rusové dospěli k závěru, že jsou vyčerpány všechny možnosti posilování vojsk,“ uvedl bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý.
Nejčastější reakcí na úspěchy v blízkosti Chersonu a Charkova, kterou autorka této glosy zaznamenala, je však euforizující pocit zadostiučinění z toho, že dobro nemusí být pořád jen boxovací pytel.
Explozi na Krymu Rusko oficiálně označilo za nehodu, při které došlo k nesprávnému zacházení s leteckou municí. Rusové kolem letiště vytvořili bezpečnostní zónu a začali evakuovat obyvatele.
Podle bývalého náčelníka generálního štábu Jiřího Šedivého se zvyšuje celková schopnost Severoatlantické aliance reagovat na jakékoliv hrozby, které dnes představuje Rusko.
Rusové se podle něj nyní zaměřují na likvidaci infrastruktury. Dělostřeleckým a leteckým bombardováním si snaží připravit podmínky pro to, aby jejich pozemní síly pronikly do větší hloubky.
Rusko od Azovstalu stáhlo většinu jednotek. „Už jsou nasazené na podporu hlavního bojového úsilí někde na Donbase. K blokádě nebo izolaci Azovstalu postačuje ruské straně méně jednotek,“ řekl expert.
„Za současné situace by zásobování a vůbec podpora vojsk byla otázkou pouze dopravy vzduchem, což by bylo velmi riskantní a asi by to nesplnilo cíl,“ myslí si generál Šedivý.
„Rusové zaspali, protože civilizační pokrok se musí odrazit i v armádách a to se Rusům zcela určitě nedaří,“ říká o morálce ruských vojáků na Ukrajině Šedivý.
„Bezohlednost, kterou Rusové v poslední době prokazují vůči civilním obyvatelům a těm civilním zástavbám, ukazuje na to, že brutalita je skutečně velmi vysoká,“ říká bezpečnostní analytik Jiří Šedivý.
Válka na Ukrajině trvá už tři týdny a ruské armádě se stále nedaří splnit plán obsadit zemi. Situaci na Ukrajině jsme ve speciálním vysílání Radiožurnálu a Plusu rozebrali s generálem Jiřím Šedivým.
„Každý velitel, který provádí a plánuje palbu, ví přesně, na co má střílet, protože musí střílet na nepřítele, musí mít spočítané veškeré parametry,“ řekl bývalý náčelník generálního štábu Šedivý.
Ostřelovat dlouhý ruský konvoj mířící na Kyjev je pro Ukrajince obtížné, vzdušnou nadvládu mají Rusové, říká generál Jiří Šedivý. Posun vojsk ke Kyjevu je však špatně organizován a je chaotický, říká.
„Operace na Ukrajině pravděpodobně nebyla dostatečně logisticky zabezpečena a Kyjev je sice postupně obkličován, ale Rusové už musí přesunovat druhé sledy, případně zálohy,“ všímá si Šedivý.
Jsou na straně ukrajinské armády nějaké výhody? Ve speciálu Radiožurnálu a Českého rozhlasu Plus odpovídal bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý.
Bezpečnostní analytici rozebírají různé scénáře ruské invaze na Ukrajinu – od podpory separatistických regionů na východě až po okupaci celého území Ukrajiny až k hranicím s Polskem a Slovenskem.
Na rozdíl od ostatních zemí Evropské unie preferuje většina Čechů bydlení ve vlastní nemovitosti. S tím, jak roste úroková sazba a cena nemovitostí, si to rodiny s nižšími příjmy nebudou moct dovolit.
„Pokud je to pravda, tak je vidět, že Rusko opravdu nemá žádné jiné mechanismy než násil,“ říká bývalý šéf generálního štábu Jiří Šedivý o možném zapojení Ruska do výbuchu ve Vrběticích.
Rusko od loňského léta postupně vypovědělo nebo odmítlo tři oficiální vojenské diplomaty z Česka. V praxi to představuje polovinu tamní vojenské sekce. Česká strana na to reagovala stejně tvrdě.
Šedivý díky volbě členských zemí EU získal mandát pro jednu z prestižních unijních funkcí zastávaných Čechem. V čele agentury nahradí Španěla Jorgeho Domecqa, který po pěti letech skončil v lednu.
Informaci potvrdil pondělním Lidovým novinám premiér Andrej Babiš (ANO). European Defence Agency, která funguje od ledna 2005, je základnou pro rozvoj společné obrany Evropské unie.
Politik a diplomat Jiří Šedivý působil jako ředitel Ústavu mezinárodních vztahů, ministr obrany ve vládě Mirka Topolánka, ale také ve významných funkcích ve strukturách NATO.
Jakub Landovský má v současnosti na ministerstvu obrany na starosti strategické plánování a průmyslovou spolupráci. Brzy ale bude Česko zastupovat v NATO.