Obžalovaný bývalý policista Ratajský řekl, že soudní jednání je pro něj nepříjemná záležitost, na druhou stranu je ale rád, že se po letech konečně v té věci něco děje.
Zvolený zástupce lidí v menších sídlech je tu od toho, aby pečoval o potřeby obyvatel dané obce. Avšak co platí v jakékoli vesnici či městečku, nemusí být pravdou ve velkých městech a jejich čtvrtích.
Podle policistů ovlivnili obvinění desítky zakázek mimo jiné státní organizace působící v Jihomoravském kraji a na Vysočině. ČTK to ve čtvrtek sdělil mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.
Předsedkyně senátu Bartošová čte rozsudek, výše trestu bude řečena až na konci, podle odhadu asi za dvě hodiny. Poté bude rozsudek odůvodňovat. Následně se budou moci strany vyjádřit k odvolání.
Ve spisu přibylo dalších odhadem 10 000 až 12 000 stran listin, se kterými se budou moci obhájci teprve seznámit. Jednání je odročeno na 11. března a další dny.
„Mohu potvrdit stíhání celkem deseti právnických a fyzických osob. U všech obviněných připadá v úvahu odklon trestního řízení,“ uvedl státní zástupce Radek Mezlík.
Svědek Basman Jaza byl řidičem a osobní ochrankou obžalovaného podnikatele Samana El-Talabaniho. Uvedl, že kromě El-Talabaniho zná i Švachulu a také obžalovaného podnikatele Pavla Ovčarčina.
O zakázkách, jež získá, se podnikatel podle výpovědi dozvídal e-mailem. Někdy ale prý dělal i takzvané křoví, kdy mu oznámili nabídkovou cenu a měl nabídnout víc, aby zakázku získala jiná firma.
Vrchní soud krajskému soudu uložil lhůtu do 10. prosince, dokdy se má touto věcí znovu zabývat. „Obžalovaný tedy zůstává ve vazbě. Jsem spokojen, s rozhodnutím souhlasím,“ doplnil Mezlík.
Soudy se dříve obávaly, že by Švachula mohl uprchnout do zahraničí. Nyní by měl mít elektronický náramek a musel by odevzdat pas. Švachula je ve vazbě od loňského března.
Saman El-Talabani vypověděl, že ho koncem roku 2014 po volbách oslovil dřívější známý, tehdejší politik za ANO Jiří Švachula, který se stal místostarostou městské části.
V kauze 27 zakázek v městské části Brno-střed je obžalováno 11 lidí a dvě firmy včetně někdejšího politika Jiřího Švachuly (za ANO). Výše úplatků podle státního zástupce dosáhla až 47 milionů korun.
V kauze je obžalováno 11 lidí a dvě firmy včetně někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly. Výše úplatků podle státního zástupce dosáhla až 47 milionů korun.
Manipulace se týkaly především stavebních zakázek. Podle žalobce olomouckého vrchního státního zastupitelství má policie zadokumentované úplatky ve výši 47 milionů korun.
Krajský soud začne kauzu řešit v pondělí 21. září, v týdnu jsou v plánu ještě další dva jednací dny. Termíny hlavního líčení má soud zatím naplánovány do konce roku.
Tím důvodem je hlavně to, že expolitikovi hnutí ANO hrozí za manipulaci zakázek vysoký trest. Konkrétně až 16 let za mřížemi. Píše se to v rozhodnutí Krajského soud v Brně, který získal iROZHLAS.cz.
Policie zasahovala na radnici už loni v březnu kvůli možné korupci. Ve vazbě skončil mimo jiné tehdejší radní a bývalý místostarosta Jiří Švachula (dříve ANO).
Švachula byl podle státního zastupitelství hlavou skupiny, která na radnici v Brno-střed ovlivnila desítky zakázek. V kauze je podaná obžaloba na 11 lidí a dvě firmy.
„Mohu potvrdit, že bylo zahájeno trestní stíhání 26 fyzických osob a jedné právnické osoby za systém poskytování úplatků, který se týkal Správy nemovitostí městské části Brno-střed,“ uvádí Mezlík.
Faltýnek brněnské hnutí ANO, stejně jako další stranické organizace, zakládal. Televizi CNN Prima NEWS před týdnem řekl, že chce ze situace vyvodit zásadní politickou zodpovědnost.
Jiří Faltýnek, syn druhého muže ANO, zapletený do kauzy Stoka, se dostal ke složce s úniky materiálů z daného případu. V rozhovoru pro Respekt to řekl exprimátor Petr Vokřál odcházející z hnutí.
Předsednictvo hnutí ANO si podle Tomáše Macury stanovilo jízdní řád, podle něhož bude postupovat, aby se k moci v Brně nedostali lidé zapojení do korupční kauzy.