Jizerská 50

|Tomáš Kohout, Jakub Knoll |Zimní sporty

Handicapovaného sportovce na Jizerské 50 nezastavily ani problémy s vázáním. Je to obrovský úspěch, hlásil

Vítězové letošní jubilejní Jizerské padesátky sklidili obdiv diváků i tisíců amatérských běžkařů. Ale aplaus, a to pořádný, si zaslouží i Jan Tománek. Handicapovaný závodník, který jel celých 50 kilometrů vsedě na své sledgi a na trati se musel vypořádat i s velkými technickými potížemi.

Jubilejní ročník Jizerské padesátky vyhrála Smutná, mužům kraloval Pedersen

| ČTK |Zimní sporty

Česká běžkyně na lyžích Kateřina Smutná vyhrála jubilejní 50. ročník Jizerské padesátky. Švédskou soupeřku Brittu Johanssonovou-Norgrenovou porazila o 10,5 sekundy a v seriálu dálkových běhů Ski Classics si připsala páté vítězství za sebou. Mezi muži zvítězil Nor Morten Eide Pedersen před krajanem a obhájcem loňského prvenství Petterem Eliassenem.

Jizerské padesátky se zúčastní i Bauer. Závod využije k přípravě před mistrovstvím světa

Dlouhé zimy objížděl Světové poháry, válčil na šampionátech, vozil medaile z olympijských her. Teď se Lukáš Bauer připravuje asi na své poslední mistrovství světa a vlastní také tým pro dálkové běhy na lyžích, ve kterých sám v nich také závodí. Je tedy samozřejmé, že se postaví také na start 50. ročníku Jizerské padesátky, jenž je na programu v neděli.

|Šárka Škapiková, Vojtěch Man |Zimní sporty

Jizerská 50 'bojuje' s prázdninami. Penziony jsou plné, v Bedřichově nepůjde zaparkovat

Pořadatelé přesunuli Jizerskou 50 z ledna na únor a závod se tak protne s turnusy jarních prázdnin. Obce se bojí dopravního ruchu a velkého množství lidí na Bedřichově. Rolbaři pak mají strach, že jim budou dovolenkáři vstupovat do stop upravených na závody. Lyžaři musejí být pro změnu nervózní z toho, že neseženou žádné ubytování. Hotely a penziony jsou plné prázdninových rekreantů.

|David Nyč |Zimní sporty

Zákon schválnosti. Sněhu je spousta, Jizerská 50 bude ale až v únoru

Organizátoři Jizerské padesátky zažívali v posledních letech pořádné nervy - sněhu bylo na začátku ledna zoufale málo, docházelo ke zkracování trati, a třeba před třemi lety byl dokonce slavný lauf úplně zrušen. Proto pořadatelé přeložili termín letošního 50. ročníku na únor. A je poměrně velkým paradoxem, že právě teď v Jizerských horách leží několik desítek centimetrů sněhu.

Okruh zatraktivnil Jizerskou 50 pro diváky. Víckrát viděli hvězdy i hendikepované běžkaře

Letošní Jizerská padesátka skončila. Spokojení byli po třídenním závodním maratonu nejen běžkaři, ale také diváci a pořadatelé. Ještě před několika dny se přitom s rozpaky mluvilo o tom, že závod zkrácený a rozdělený do okruhů kvůli nedostatku sněhu, může být sportovním faux pas. Stopy byly podle lyžařů dobře upravené a s tratí byli spokojení i lyžaři s hendikepem.

|David Nyč, Jakub Knoll |Zimní sporty

Nor Eliassen kraloval Jizerské 50 s velkým náskokem. Nečekal jsem to, přiznal v cíli

Vrcholem 49. Jizerské padesátky byl bezesporu hlavní závod elitní kategorie. Kdo se těšil na dramatický boj o vítězství, musel být ale nakonec trochu zklamaný. Nor Petter Eliassen totiž ve druhé půlce netradičně patnáctikolového závodu ujel úplně všem. Nakonec deklasoval zbytek startovního pole a v cíli si užíval více než tříminutový náskok.