Jizerské hory

|Šárka Škapiková |Regiony

Horští záchranáři, policisté a hasiči v Jizerských horách nacvičovali pátrání po ztracených turistech

Do Jizerských hor se vypravila parta šesti turistů, rozdělili se na tři skupinky a vzájemně se ztratili. Máte úkol najít je. Takovou informaci si vyslechly desítky horských záchranářů, policistů a hasičů na začátku velkého cvičení v nepřístupném terénu. Do Jizerských hor dorazil opravdový podzim, celý den vydatně pršelo a bylo téměř na nule. Podmínky, které podle horských záchranářů turisté často podceňují.

|Ivana Bernáthová, ČRo |Regiony

Světelný smog z Polska zaměstnává i diplomaty. Posun by mohla přinést schůzka ministrů

Světlo ze skleníků u polského města Turów nedaleko české hranice vadí i astronomům. Obávají se, že přijdou o první příhraniční rezervaci tmy v Jizerských horách, která je důležitá pro jejich pozorování. Přední český astronom Pavel Suchan dnes přišel za hejtmanem Libereckého kraje Martinem Půtou (STAN) s tím, zda se světelným smogem politici mohou něco dělat. Podle Půty se připravují jednání s polskou stranou.

| ČTK |Příroda

Fotopasti potvrdily výskyt rysa ostrovida v Jizerských horách

Fotopasti v Jizerských horách zachytily rysa ostrovida. Vzácná kočkovitá šelma byla na severu Čech vyhubena v 18. století. Zda se teď do oblasti vrací z Šumavy, Karpat či jiných evropských populací, zatím není jasné. Mohla by to odhalit genetická analýza vzorků trusu nebo srsti, zatím však nebyly nalezeny.

|David Nyč - NEPOUŽÍVAT, Jakub Knoll |Zimní sporty

Nor Eliassen kraloval Jizerské 50 s velkým náskokem. Nečekal jsem to, přiznal v cíli

Vrcholem 49. Jizerské padesátky byl bezesporu hlavní závod elitní kategorie. Kdo se těšil na dramatický boj o vítězství, musel být ale nakonec trochu zklamaný. Nor Petter Eliassen totiž ve druhé půlce netradičně patnáctikolového závodu ujel úplně všem. Nakonec deklasoval zbytek startovního pole a v cíli si užíval více než tříminutový náskok.

|David Nyč - NEPOUŽÍVAT, Jakub Knoll |Zimní sporty

Jizerská padesátka do budoucna možná změní termín, připouští organizátoři

Z Jizerské padesátky se letos stal nezvykle dlouhý závod. Tedy jen časově, protože první amatérské běžce na lyžích čeká hlavní klání místo neděle už dnes a zítra. Naopak délka trati je pro ně podstatně kratší, když kromě lyžařů elitní vlny pojedou všichni jen 16 kilometrů. To vše kvůli problémům se sněhem, které jsou v posledních letech tradicí, a tak by spousta lyžařů ráda viděla slavný závod v jiném, pozdějším termínu.

|Šárka Škapiková |Regiony

Jizerské hory nabízejí lyžařům na Velikonoce upravené sjezdovky i běžecké tratě

Stovky lyžařů, sedmdesát centimetrů sněhu na svazích, plná parkoviště u nástupních míst na Jizerskou magistrálu. To není vzpomínka na letošní zimu, řeč je o tomto víkendu v Jizerských horách. V posledních dnech napadlo na severu Čech 20 centimetrů nového sněhu, rolby proto upravily běžecké tratě i sjezdovky a počasí navíc ještě nabídlo jasnou, místy polojasnou oblohu.

|Petr Vavrouška, David Černý, Michal Malý, Kristýna Štanderová, Lukáš Milota, Roman Verner, Tomáš Mařas |Zprávy z domova

Na většině českých hor se lyžuje, v Krkonoších a Jeseníkách hrozí laviny

Počasí v těchto dnech udělalo většině lyžařů radost. Na českých horách připadl nový sníh a o víkendu otevřela většina ski areálů. Zároveň však také Horská služba varuje před lavinovým nebezpečím a řidiči by si pak měli dávat pozor na sníh a sněhové jazyky, před nimiž varují meteorologové. Nejvíc zatím nasněžilo na Šumavě.

|Ivana Bernáthová |Regiony

Prezidentská chata v Jizerských horách se po rekonstrukci těší zájmu turistů

Na vyhlídce nad jizerskohorským Bedřichovem stojí Prezidentská chata už víc než 80 let. Je na křižovatce cyklistických a pěších tras a nedávno se zbavila socialistického sololitu a umakartu. V podobě, jakou měla v první polovině minulého století, kdy ji nechal postavit dělnický spolek, začala znovu lákat turisty. Tráví v ní buď celou dovolenou anebo se tam během výletu staví na jídlo.

|Šárka Škapiková |Technologie

Vodní elektrárna v Rudolfově v Jizerských horách se stane národní památkou

Vodní elektrárna v Rudolfově v Jizerských horách bude národní technickou památkou. Je ojedinělou výrobnou elektrické energie nejen v Česku, ale také v rámci celé Evropy. Vodní turbíny a stroje jsou staré 85 let a fungují bez větších oprav po celu dobu své existence. Přitom v roce 1972 měla malebná elektrárna na mále, měl se z ní stát socialistický sklad banánů. Kvůli špatně přístupnému horskému terénu se ale nakonec komunističtí pohlaváři rozhodli, že ovoce bude sídlit jinde.