Jižní Súdán

| ČTK |Zprávy ze světa

Jižní Súdán je podle OSN na pokraji genocidy. Mohla by dosáhnout rozměrů té ve Rwandě

Obyvatelé některých oblastí Jižního Súdánu čelí etnickým čistkám a dalším násilnostem. Zemi hrozí genocida podobná masakrům ve Rwandě v roce 1994. Po desetidenní návštěvě nejmladšího státu světa to ve čtvrtek řekla expertka Rady OSN pro lidská práva (UNHRC) Yasmina Sookaová. Jihosúdánský prezident Salva Kiir obvinění odmítl.

| ČTK |Zprávy ze světa

Znepřátelené strany v Jižním Súdánu slíbily klid zbraní. V hlavním městě se však stále střílí

Jihosúdánský prezident Salva Kiir dnes nařídil armádě klid zbraní a ujistil, že je připraven spolupracovat se svým rivalem, viceprezidentem Riekem Macharem. Ten krátce nato rovněž nařídil svým silám, aby přestaly bojovat. Mezitím vypukla v hlavním městě Jubě intenzivní palba, informovala agentura Reuters. Aktuální situace v terénu zatím není jasná.

|Lenka Kabrhelová |Zprávy ze světa

Rada bezpečnosti OSN žádá ukončení bojů v Jižním Súdánu. Misi možná posílí vojáci

Rada bezpečnosti OSN vyzvala znesvářené strany v Jižním Súdánu k zastavení bojů. Okamžité ukončení násilí mezi jednotkami loajálními hlavě státu a viceprezidentovi žádají i Spojené státy. Od pátku zahynuly v zemi při ozbrojených střetech stovky lidí. Násilnosti oživily obavy z možného vypuknutí občanské války v zemi.

| ČRo |Zprávy ze světa

Zastavte boje a naplňte mírovou dohodu, apeluje Pan Ki-mun na jihosúdánské lídry

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun apeluje na jihosúdánské lídry, aby udělali všechno pro zastavení bojů v zemi. Napětí v Jižním Súdánu, kde proti sobě stojí stoupenci prezidenta Salvy Kiira a viceprezidenta Rieka Machara, opět vzrostlo tento týden. Boje v hlavním městě Jubě si podle agentury Reuters vyžádaly už 272 obětí, a to včetně 33 civilistů.

| ČTK |Zprávy ze světa

Boje v Jižním Súdánu mají 272 obětí, situaci projedná Rada bezpečnosti OSN

Počet obětí bojů v metropoli Jižního Súdánu Jubě vzrostl na 272, mezi mrtvými je 33 civilistů. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na vládní zdroje. Střety mezi ozbrojenými silami a stoupenci dvou etnických vůdců trvají od čtvrtka a napětí se zvyšuje. Sídlo viceprezidenta Rieka Machara bylo dnes odpoledne podle jeho mluvčího napadeno oddíly prezidenta Salvy Kiira. Situací v zemi se bude ještě dnes na podnět Spojených států zabývat Rada bezpečnosti OSN, uvedli diplomaté.

| ČRo Plus |Zprávy ze světa

Nevypadá to vůbec růžově, říká o krizi v Jižním Súdánu koordinátor Člověka v tísni

Jižní Súdán stále sužuje vleklá humanitární krize. Je způsobena ekonomickou krizí země a stálými etnickými konflikty. Výsledkem je, že v tomto regionu čtyři miliony lidí trpí vážným nedostatkem potravin. V místě působí i česká humanitární organizace Člověk v tísni (ČvT), která se snaží naučit tamní farmáře, jak si vypěstovat větší množství výživnější a pestřejší stravy. Podle programového koordinátora ČvT Jakuba Smutného to lidem dává šanci také „utržit nějaký peníz navíc“.