Johannesburg

|Robert Mikoláš, kap |Zprávy ze světa

Soud v JAR odložil rozhodnutí o propuštění Krejčíře z vazby o dva dny

Soud v Jihoafrické republice odložil rozhodnutí o propuštění Radovana Krejčíře z vazby na středu. Podnikatel u soudu řekl, že chce spolupracovat s jihoafrickou policií. Navrhl, že složí kauci ve výši 50 000 randů (téměř 100 000 korun). Slyšení sledovala také jeho žena se starším synem, kteří se do Jihoafrické republiky vrátili včera z ostrova Mauricius.

|Robert Mikoláš |Zprávy ze světa

Radovan Krejčíř čeká, zda ho soud v Johannesburgu propustí na kauci

Johannesburgský soud dnes rozhodne o žádosti Radovana Krejčíře o propuštění na kauci. Policie zadržela uprchlého Čecha předminulý pátek kvůli podezření ze spáchání trestných činů únosu a pokusu o vraždu. Soud ale vyslyšel žádost jeho advokátů a povolil převoz z vazební cely do privátní kliniky. Vedle Krejčíře dnes na lavici u soudu vyšší instance sedí jeho spolupracovník a dva policisté. Soudu přihlíží Krejčířova manželka a starší syn.

Film o Mandelovi Jihoafričany zasáhl. Co pro nás udělal, se nedá popsat, říkají

|Robert Mikoláš, Simona Bartošová |Film

Film o jednom z největších bojovníků za svobodu a rovnost jde do kin v různých částech světa. Životní příběh Nelsona Mandely s názvem Mandela: Dlouhá cesta ke svobodě od režiséra Justina Chadwicka dnes budou mít možnost zhlédnout diváci například v New Yorku nebo Los Angeles. Premiéru už ale britsko-jihoafrický film měl v rodné zemi tohoto nositele Nobelovy ceny míru, který se zasloužil o konec apartheidu - v Jihoafrické republice.

|Jitka Malá, Mirko Kašpar, Petra Novotná |Zprávy ze světa

V JAR zadrželi uprchlého Radovana Krejčíře, viní ho z pokusu o vraždu a z únosu

Jihoafrická policie zatkla uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře. Je podezřelý z únosu a pokusu o vraždu, zatím ale není jasné, o které trestné činy se přesně jedná – úmrtí bylo v okolí Krejčíře v poslední době hned několik. Oficiální tiskovou konferenci chystá policie až na zítřejší poledne.