22. listopadu 1963 padly výstřely, které změnily americkou společnost. Na prezidenta USA Johna Fitzgeralda Kennedyho byl v Dallasu spáchán atentát. Zraněním, která utrpěl, v nemocnici podlehl.
Abraham Lincoln, James Garfield, William McKinley a John Kennedy – čtyři američtí prezidenti, kteří zemřeli na následky atentátu ve svém funkčním období. Další útoky na hlavu státu neskončily fatálně.
JFK, Olof Palme, Jicchak Rabin, Jo Coxová, Robert Fico. Přestože se nám vybavují primárně oběti politických atentátů spáchaných v demokraciích, v globálním měřítku k nim dochází ve všech režimech.
„Viděli jsme, jak viceprezident Johnson složil přísahu, abychom nebyli bez vlády. Ale ztráta Kennedyho bylo něco, čemu nešlo uvěřit,“ vypráví Peter, který v roce 1963 studoval na střední škole.
Uplynulo přesně 60 let od jednoho z nejslavnějších prezidentských projevů studené války. Americký prezident Kennedy v něm tehdy řekl větu „Ich bin ein Berliner“, tedy „Jsem Berlíňan“.
Kennedy na sebe vedle oceňované práce pro životní prostředí upozornil také jako tvrdý odpůrce očkování, za což se mu dostalo široké kritiky, a to i od členů vlastní rodiny.
„Máme co do činění, poprvé od kubánské raketové krize, s přímou hrozbou použití jaderných zbraní, pokud se věci budou vyvíjet tak jako dosud,“ řekl Joe Biden.
Jerman začal pracovat jako uklízeč v roce 1957 za vlády Eisenhowera. Na pozici majordoma byl povýšen v době, kdy byl Bílý dům domovem Johna F. Kennedyho. Do důchodu šel za Obamy jako vrchní číšník.
„Toto je nevydaná píseň, kterou jsme nahráli před nějakým časem a která by vás mohla zajímat. Zůstaňte v bezpečí, dávejte na sebe pozor a ať vás provází bůh,“ napsal Dylan.
V americkém Dallasu někteří voliči nesledovali sčítání hlasů z domova. Místo toho zamířili do historického kina. Na plátně běží živý přenos, ve vzduchu je cítit pražená kukuřice.
Záhadná autonehoda, při níž se cestou z večírku utopila jeho spolujezdkyně, před půlstoletím zhatila prezidentské ambice nejmladšího z bratří Kennedyů.
Penzionovaný brigádní generál José Ramón Fernández zemřel ve věku 95 let. Svého času sehrál klíčovou roli při odražení invaze kubánských exulantů v Zátoce sviní.
Američani si ve čtvrtek kromě Dne díkuvzdání připomínají také jedno smutné výročí. Je to 55 let od atentátu na prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho v Dallasu.
Svět si může poslechnout projev Johna Fitzgeralda Kennedyho, který 35. americký prezident nikdy nepronesl. Technikům se podařilo projevu o 2590 slovech dát zvukovou podobu po osmitýdenní práci.
Donald Trump není jediný obyvatel Bílého domu, který se pustil do boje s literaturou. Padesát let před ním se tiskárenské stroje pokusila zastavit Jackie Kennedyová.
Ani top secret dokumenty o vyšetřování vraždy JFK zřejmě neukončí konspirační teorie o jeho vraždě, které nadále rezonují americkou společností. Odkrývají ale několik zajímavých zjištění a detailů.
USA neodtajní všechny informace o vyšetřování vraždy prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho z roku 1963. Na poslední chvíli o tom rozhodl současný šéf Bílého domu Donald Trump.
Zakladatel Microsoftu Bill Gates přirovnal Donalda Trumpa k bývalému prezidentovi J. F. Kennedymu. Vidí u něj podobný potenciál měnit věci. Gates to řekl po společném rozhovoru s nově zvoleným americkým prezidentem.
Už za pár dnů si Spojené státy připomenou 50 let od vraždy prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Okolnosti atentátu i osud rodiny Kennedyů americkou veřejnost dodnes fascinují. Jeden z filmů věnovaných událostem v Dallasu mohou dnes na stanici National Geographic vidět i čeští diváci.
Málokterý americký prezident proslul projevy jako John Kennedy. Historici se ale přou, nakolik se na jejich obsahu opravdu podílel a do jaké míry patří zásluhy spíš jeho spolupracovníkům. Nejslavnější výroky možná vůbec nebyly jeho.