Josef Jelínek

|Jiří Chum, Jan Kaliba, David Nyč |Historie

Je talentovaný Neymar nový Pelé, nebo jenom nafouknutá fotbalová bublina?

Fotbalovou Barcelonu čeká tento týden první přípravné utkání sezony proti polskému Gdaňsku. Katalánští fanoušci s očekáváním vyhlížejí zápasy svých oblíbenců, navíc jsou zvědaví, jak se v evropském klubu uvede drahá letní posila, talentovaný útočník Neymar. A možná ještě víc to zajímá fanoušky národního týmu v jeho rodné Brazílii.

|Jan Kaliba, Jakub Kanta |Historie

Zito po letech označil Josefa Masopusta za nejlepšího hráče své doby

Josef Masopust a jeho dva jmenovci Jelínek a Štibrányi mají po roce nové zážitky z Brazílie. Bývalí reprezentační fotbalisté byli spolu s Klubem přátel Josefa Masopusta v Riu de Janeiru, kde se setkali s tehdejšími soupeři, poznávali místní zajímavosti a jak řekl jeden z organizátorů zájezdu Jiří Hora, dostalo se jim i velkého uznání. Hlavně prvnímu českému vítězi Zlatého míče.

|Jan Kaliba, David Nyč |Historie

Italové zapnuli motory až na Maracaná, spustili fotbalovou La traviatu

Před deseti dny v Praze hráli italští fotbalisté jako mátohy a čeští reprezentanti si drbali hlavu, že s nimi v utkání kvalifikace mistrovství světa jen remizovali. Teď se ale stejní Italové ukazují světu na Konfederačním poháru FIFA, který je generálkou na světový šampionát. A tahle akce je při utkání s Mexikem přiměla zařadit vyšší rychlostní stupeň.

Dřív znali jen hřiště a hotel, teď se Masopust a spol. v Brazílii i vzdělávají

|Jan Kaliba, Jakub Kanta |Historie

Když jezdili za fotbalem po světě před půl stoletím, znali většinou jen letiště, hotely a stadiony. Teď jsou vicemistři světa z roku 1962 Josefové Masopust, Jelínek a Štibrányi v Jižní Americe také kvůli fotbalu. Ale coby čestní hosté brazilské vlády na Konfederačním poháru FIFA si po letech užívají svůj výjezd úplně jinak.

|Jan Kaliba, Tereza Jelínková |Historie

Fotbaloví vicemistři světa z Chile 1962 znovu dorazili do Jižní Ameriky

Legendární fotbalisté Josef Masopust, Josef Jelínek a Jozef Štibrányi jsou čestnými hosty brazilské vlády na Konfederačním poháru FIFA, který začne v sobotu v hlavním městě Brasílii. Mají stříbrné medaile z mistrovství světa v Chile, teď už také stříbrné vlasy a vypravili se znovu na místo činu do Jižní Ameriky. A sotva v rozverné náladě přiletěli, přepadly je vzpomínky na jejich 51 let starý úspěch.

|Jan Kaliba, Mirko Vasić |Historie

Tři stříbrní 'Chilané' se vyfotili s Pohárem osvoboditelů. A nakupovali dárky

Fotbalovou Ligu mistrů letos vyhrála Chelsea, o vítězi její jihoamerické obdoby se rozhodne v následujících dnech. V atraktivním finále se utkají argentinský tým Boca Juniors a brazilští Corinthians. Teď je ale Pohár osvoboditelů ještě v rukou sponzorů, kteří ho využívají ke komerčním účelům. A díky tomu zažili nečekané setkání se slavnou trofejí také tři z pěti československých vicemistrů světa z roku 1962. Ti odletěli do Jižní Ameriky připomenout si a oslavit jubileum svého stříbrného úspěchu z Chile.

|Jan Kaliba, Tereza Jelínková |Historie

Fotbaloví vicemistři světa se po 50 letech vrátili do Jižní Ameriky

Vicemistři světa z Chile si po padesáti letech zopakovali cestu do Jižní Ameriky. Stříbrní českoslovenští fotbalisté z roku 1962 příští týden spoluotevřou v Sao Paulu výstavu k výročí šampionátu, na kterém prohráli ve finále s Brazílií. Právě v téhle zemi si teď pětice Josef Masopust, Václav Mašek, Jozef Štibrányi, Jiří Tichý a Josef Jelínek připomíná své zážitky půl století staré.

|Jan Kaliba, Tereza Jelínková |Historie

Seriál o MS v Chile - 7. díl: fotbal za časů Pelého a Masopusta

Český rozhlas vám v těchto dnech nabízí rozsáhlý seriál vzpomínek na úspěch přesně padesát let starý, druhé místo československých fotbalistů na mistrovství světa v Chile. Jenže fotbal tehdy a dnes, to jsou dva naprosto odlišné světy. Po dnešním sedmém pokračování našeho vyprávění tak možná získáte pocit, že Čechoslováci v roce 1962 uspěli vlastně v úplně jiném sportu, než jaký bude k vidění třeba na blížícím se mistrovství Evropy v Polsku a na Ukrajině.

Hacienda bez teplé vody, tak bydleli před 50 lety vicemistři světa v Chile

|Jan Kaliba, Tereza Jelínková |Historie

Fotbaloví reprezentanti si užívají pohodlí lázeňského hotelu na soustředění v Rakousku. Během červnového mistrovství Evropy je pro změnu čeká pobyt v prvotřídním hotelu Monopol ve Vratislavi. My se teď ale v našem seriálu k padesátému výročí mistrovství světa v Chile, kde Čechoslováci vybojovali stříbrné medaile, přeneseme do jiné doby. To ještě luxusní ubytování pro fotbalové reprezentanty rozhodně nebylo samozřejmostí.